V malebnom prostredí Strážovských vrchov, v rázovitej horskej obci Mojtín pri Púchove, sa 4. a 5. augusta uskutoční štvrtý ročník multižánrového hudobného festivalu Vúdstok. Festival charakteristický svojou uvoľnenou a pohodovou atmosférou opäť predstaví počas dvoch dní to najzaujímavejšie zo slovenskej alternatívnej hudobnej scény.

Ak máte radi menšie festivaly, kde máte veľa osobného priestoru, slobody a možnosť porozprávať sa v kľude s headlinerom či organizátorom, tak Vúdstok je to, čo hľadáte. Podujatie organizované nadšencami z občianskeho združenia Mŕtva Kosť sa stalo za štyri roky už etablovaným festivalom, ktorý za málo ceny ponúka veľa muziky. Tento rok sa podujatie premiérovo uskutoční v nádhernom prírodnom prostredí v srdci Strážovských vrchov v nadmorskej výške až 690 m.n.m. 

Tento ročník je zatiaľ najsilnejší v histórií, pretože vystúpi hneď niekoľko veľkých mien slovenskej alternatívnej scény. Jedným z nich je jednoznačne bratislavská skupina Bad Karma Boy, preverená rôznymi výbornými festivalmi. Skupina bývalého gitaristu skupiny Para, Juraja „Medveďa“ Marikoviča, tvorí piesne v slovenčine postavené na gitarových linkách rozlievajúcich sa na psychadelických klávesových plochách. Od svojho vzniku je jedným z najzaujímavejších zjavov slovenskej alternatívnej scény.

Ďalším veľkým slovenským hudobným objavom je Bulp, alter ego Sama Štefanca, nádejného producenta elektronickej hudby, ktorý vystupuje spolu so svojou sestrou Janou. V ankete Radio_Head Awards 2015, vyhlasovanej Rádiom_FM, získali ocenenie Objav roka. V ich hudbe organicky prepájajú rôznorodé zvuky a hudobné nástroje s dôrazom na silnú melódiu. V apríli 2017 vyšiel aj debutový album Yrsa, kritikmi označovaný za dielo so svetovým zvukom.

Po festivaloch zvučných mien zavíta Talkshow aj na Vúdstok. Toto indie-rockové zoskupenie vzniklo takmer 10 rokov dozadu a nepochybne patrí k špičke domácej alternatívnej scény. Album Kunst a najmä nové EP Epic patria k najzaujímavejším anglicky spievaným nahrávkam, aké u nás v posledných rokoch vznikli. Na festivale sa predstavia aj ďalšie gitarové indie skupiny ako napríklad šťavnatí No Brake z východu či nováčikovia Inotaj, ktorí svoj zvuk ozvláštňujú synťákmi aj slovenčinou.

k niekto zo slovenskej scény svojou hudobnou tvorbou pripomína woodstockovské 60. roky, tak je to jednoznačne prešovská kapela Satin Lead. Skupina na čele s Ľuboslavom Petruškom (Chiki Liki Tu-a) je prekvapivou rockovou všehochuťou, ktorá minulý rok vydala kritikmi ospevované debutové EPčko a tento rok robila predskokana aj bubeníkovi Philovi Ruddovi z AC/DC. Ďalšou nemenej známou rockovou skupinou s výbornými slovenskými textami je aj bratislavská Hviezda na čele s charizmatickým frontmanom a textárom Tomášom Ďurovkom.

Milovníkov psychedelickejšej hudby určite poteší kapela Dirty Disco Rockers, ktorá spája elektronickú a živú hudbu a pretavuje ju v pestrú hudobnú zmes. Svoj psycho-popový set s kvalitnými slovenskými textami na festivale predstaví aj bratislavská kapela Horehigh. Vúdstok však nezabúda ani na blues a s ním spojené fantastické gitarové riffy. Predstaviteľmi tohto žánru budú na festivale Kiero Grande či rockovejší a atmosférický The Youniverse na čele s Tammy Nižňanskou a Jergušom Oravcom.

Súrodenecký projekt Genius Locci je spestrením pre všetkých, čo si chcú ľahnúť do trávy a nechať sa v slnečných lúčoch unášať zasnenými indie-folkovými piesňami spievanými v angličtine. Naopak, na nohy zdvihne každého poctivý rock’n’roll začínajúcej kapely z Oravy – Stolen Money, česká originálna punk-rocková skupiny Fancy Foxx alebo Košičania The Sages. Trochu world music s inšpiráciou v africkej hudbe prinesie kapela Baobab.

Okrem zaujímavých domácich kapiel na návštevníkov čaká aj sprievodný program čajovne, ranné cvičenie jógy, bábkové divadlo pre malých i veľkých, rôzne workshopy, diskusie, cestovateľské prezentácie, koncert v jaskyni či premietanie animovaných filmov. V rámci ponuky jedál si na svoje prídu mäsožravci aj vegetariáni. Ak sa už neviete dočkať, poponáhľajte sa kúpiť lístok za predpredajovú cenu 10 eur. Na mieste konania za vstupné zaplatíte 15 eur.

Všetky potrebné informácie nájdete na internetovej stránke vudstok.sk.