Skupina obdivovateľov digitálneho odkazu Jara Filipa vyzbierala na svoj crowdfundingový projekt dostatok prostriedkov. Tisíceurový limit bol dokonca prekročený o takmer polovicu. Peniaze zbierali na obnovenie digitálnej identity umelca, ktorý zomrel v roku 2000.

Približne trojtýždňová kampaň bola dotiahnutá do úspešného konca. „Za cieľ sme si dali vyzbieranie rovnej tisícky. Okrem webu je pre nás dôležité spraviť aj propagáciu – nielen novej webovej stránke, ale aj online pozostalosti po Jarovi,“ uvádza Michal Kabát, jeden z autorov projektu. „Myslím, že dostať Jarove aktivity v online prostredí do širšieho povedomia sa nám sčasti podarilo už vďaka samotnej kampani,“ dodáva.

Známe osobnosti, speváci, herci, komici, ale aj fanúšikovia. Tí všetci sa zapojili do kampane – či už podporou zdieľaním informácií na sociálnych sieťach alebo finančným príspevkom. „Úprimne, prekvapilo ma, koľko ľudí sa o našu kampaň začalo zaujímať. Mnohí, ktorých sme oslovili, majú s Jarom aj osobnú skúsenosť. Znova sa potvrdilo, že Jaro Filip bol človek, ktorý dokázal byť snáď na viacerých miestach naraz,“ konštatuje ďalší z autorov projektu Ján Janočko.

Nešlo pritom len o rovesníkov Jara Filipa. Bloger a komik vystupujúci pod pseudonymom Mladý hejter údajne s podporou neváhal ani chvíľu: „Bola to priam povinnosť. Prispieť na dobrú vec a podporiť tak odkaz skvelého umelca? Jasné, takémuto projektu som rád pomohol,“ uviedol.

Začalo to ako študentský projekt

Obnovenie digitálnej identity Jara Filipa začalo bakalárskou prácou, pokračovalo diplomovou a teraz majú aktéri za sebou úspešnú kampaň. Ján Janočko ešte ako študent a Michal Kabát ako výskumný pracovník na FMK UCM v Trnave začali projekt, ktorý už čoskoro dostane aj novú webovú stránku.

„Dôležité bude zozbierať čo najviac materiálu a následne novú stránku uviesť do života. Budeme na tom pracovať v našom voľnom čase, takže to chvíľu potrvá. Veríme však, že na jeseň bude hotová. Aby sme sa motivovali, stanovili sme si interne aj dátum pre jej krst. Medzitým budeme postupne zverejňovať rozhovory, ktoré vznikli počas výskumu a malé ukážky toho, čo sme ešte objavili. Fanúšikovia sa majú na čo tešiť,“ hovorí Michal Kabát o najbližších plánoch s projektom.

Spustením webu vraj partia priaznivcov Jara Filipa nekončí. S odhaľovaním ďalších plánov sú však zdržanliví: „Bola by škoda nechať to tak. Jasné, máme v hlave plány, ako projekt rozšíriť. Ale nerád by som hovoril dopredu. Dokončíme túto časť a potom sa určite vrhneme na ďalšiu!“ dodáva Ján Janočko. Zároveň sľúbil, že jesenný krst webu naozaj bude stáť za to.

„Teší nás, že sa nám podarilo spojiť s administrátorom facebookovej stránky venovanej Jarovi. Začíname ju spoločne napĺňať obsahom, keďže doteraz to bolo viac-menej sporadické a príležitostné,“ opisuje Janočko. V súčasnosti má stránka Jaroslav Filip Tribute viac ako 20-tisíc fanúšikov.

Zdroj: Michal Kabát, spoluautor projektu.
Foto: RTVS