Česká skupina NEREZ sa po 25-tich rokoch vracia na scénu! Do nového projektu NEREZ & LUCIA pribudla speváčka Lucia Šoralová, ktorá je rovnocenným partnerom zakladajúcim členom pôvodných Nerez Zdenkovi Vřešťálovi a Vítovi Sázavskému. Zajtra 8.2.2019 je oficiálny dátum vydania ich nového albumu nazvaného ZLOM.

Novinka ZLOM obsahuje 12 piesní, prevažne autorských, ale aj so zaujímavými hosťami, akými sú napríklad Ondřej Soukup alebo Silvia Kaščáková. Projekt vychádza ako CD a LP aj v digitálnej podobe,  predovšetkým vinylová verzia tak nadväzuje na ich klasické albumy  Masopust, Na vařený nudli a Ke zdi.

Dlhoočakávaná novinka prekvapuje  žánrovou pestrosťou. Na nahrávke môžete počuť čardáš, folkovú baladu, reggae, šansón aj akustickú pop music, mimoriadne spevácke výkony hlavných protagonistov, rafinované zbory a virtuózne sóla ďalších členov kapely. Texty piesní v češtine, slovenčine, hebrejčine, srbochorvátčine či rómčine potvrdzujú nadnárodné ambície  celého projektu NEREZ & LUCIA.

Ešte pred vydaním albumu skupina zverejnila klip k piesni Klec. Natáčal sa na vidieckom cintoríne a tiež v budove starej drevenej stanici v Řevniciach v réžii Dominika Miškovského. Odohráva sa v dvoch časových rovinách, pred 2. svetovou vojnou a v súčasnosti. Okrem hudobníkov a spevákov zo skupiny NEREZ & LUCIA hrajú hlavnú úlohu katolické dievča Marie a židovský chlapec Izaac.„Jejich velkou lásku přerve válka a čas symbolizovaný parní lokomotivou se neodvratně valí do současnosti. Tempo se stále zrychluje až do finálního tance obou nešťastně zamilovaných milenců. Klip je podobenstvím o rozděleném světě. A jenom láska nás spojí…,“komentuje klip aj text piesne Zdeněk Vřešťál.

Nová skupina má pred sebou jarné turné po Čechách a Morave. V Bratislave sa predstavia 24. apríla 2019 v Ateliér Babylon, kde novinku aj pokrstia! Ďalšie slovenské koncerty sa pripravujú na jeseň. Okrem základného tria sú členmi kapely NEREZ & LUCIA francúzsky kontrabasista Grégoire Brun, hráč na akordeón a saxofón David Lomič a multiinštrumentalista Robert Fischmann (flauty, klavír, perkusie).

Folková skupina Nerez vznikla v roku 1981. Ich jadro tvorila autorská trojica Zuzana Navarová – Zdeněk Vřešťál – Vít Sázavský. Vydali okrem iného vysoko hodnotené a vyhľadávané štúdiové albumy Masopust, Na vařený nudli, Ke zdi a Nerez v Betlémě. Skupina ukončila svoju aktívnu činnosť v polovici 90.rokov, ale občas sa hlavný trojlístok na pódiu stretával až do predčasnej smrti Zuzany Navarovej (2004). Minulý rok sa Vřešťál so Sázavským spojili s Luciou Šoralovou a Nerez vstúpil do ďalšej etapy svojej existencie.

Zdroj: Renáta Tomášová, Warner Music
Foto: Dominik Miškovský jr.

close

Prihláste sa k odberu nášho newslettera!

Nebudeme Vás do ničoho nútiť.
Z odberu newslettera sa môžete kedykoľvek odhlásiť. Odhlasovací link nájdete v každom newsletteri.
Vyplnením a odoslaním formulára súhlasíte s nevyhnutným spracovaním vyplnených údajov pre účely zasielania newslettera.