Česká skupina J.A.R.  sa dočkala tretieho klipu k ich albumu Eskalace dobra. Animovaný videoklip ku skladbe Jsem vymletej tvorí množstvo ručne kreslených obrázkov a vznikol z dielne slovenského umelca Norberta Neuschla, animátora, sochára, kreativca, ktorý stojí za súrodeneckou značkou NEUSCHL.

„Kapela J.A.R. bola pre mňa vždy top na česko-slovenskej hudobnej scéne, takže táto spolupráca je takým malým snom. Hneď po prvom vypočutí albumu Eskalace dobra som bol nadšený, minimálne ako pri každom albume, tá nekonvenčnosť a nápaditosť ma dostáva stále. No jeden song, konkrétne Jsem vymletej mi ostal v hlave  a nevedel som ho prestať počúvať. To spojenie bizarnosti a IQ humoru je úžasné. Okamžite som videl krátky príbeh života ryby s ľudským charakterom, ktorej niekto hodil niečo do akvária. Celým klipom sa nesie mierne psychadelické, čiastočne erotické stvárnenie predstáv a ilúzií v kombinácii s ilustrovanými obrazmi samotného textu skladby. Klip som robil so zámerom, aby sa vymykal klasickému konceptu „len pekný“ a aby jedno pozretie nebolo dostačujúce na to, všimnúť si všetky vymyslené prvky, ktoré obsahuje“, vysvetľuje okolnosti vzniku klipu Norbert Neuschl.

Oto Klempíř z J.A.R. reaguje: Já mám hlavu hlavua v dezolátním stavua! Švihlý až téméř psychedelický text si zaslouží pořádně manický barevný grafický svět, který určité črty v kvalitě písně nejen zdůrazní, ale hlavně podtrhne její šestý smysl. Po zhlédnutí videa pak každý pochopí, v čem se onen kryptický smysl vlastně ukrývá. A ejhle – ukrývá se v osamělé psychiatrické automobilové honičce sebe sama, a to v záhadném snovém prostoru, kde šoféra pronásledují astrální bytosti převlečené za ryby nebo za mixér nebo za Bártu atd. V závěru se ve zpětném zrcátku na chvíli zjeví čaroděj dobroděj a hned se ví, že všechno zkrátka dobře dopadne. Jak by také ne, když jsme přímo uprostřed Eskalace dobra! Naše osobní upřímné veledíky si po právu zaslouží vážený pán Noro Neuschl. Užijte si to, přátelé”.

Skupina J.A.R. vydala svoj posledný štúdiový album minulý rok na jar a získala niekoľko nominácií na výročné ceny, predovšetkým na Ceny Anděl (skupina, album, skladba, videoklip) a ceny Českej hudobnej kritiky Apollo.

Zdroj: Renáta Tomášová, Warnermusic
Foto: Roman Černý