Rok 2023 sa blíži ku koncu, no o to bližšie je šiesty ročník obľúbeného showcase festivalu a konferencie SHARPE 2024. Do line-upu pribudli umelci z Írska, Libanonu, Poľska, Česka ale aj objavy domácej scény. Ich tvorbu možno počúvať vo festivalovom playliste. SHARPE je tiež nominovaný na ocenenie European Festival Awards v kategórii „Najlepší malý festival“.

Medzi novými menami v line-upe dominujú elektronické a alternatívne folkové fúzie s pozoruhodnými príbehmi umelcov. Hudobníčka a architektka Mayssa Jallad z Libanonu, vytvára indie folk zaznamenávajúci historické udalosti libanonskej občianskej vojny. Jej zvuková cesta mestom Bejrút prispieva k dialógu o občianskom mieri a historickému porozumeniu. Elektro-noisové kvarteto YARD z Dublinu ponúka intenzívny zmyslový zážitok s premostením medzi technom a noise-rockom. Prepotvrdené poľské duo Wczasy prinesie energickú kombináciu disco, elektroniky a folku, ktorá krotí depresívnu realitu smiechom. Česká kapela Ida The Young predstaví príjemnú fúziu indie a folku s osobným prejavom a podmanivými textami za doprovodu akustickej gitary. Temno-nežný projekt Zaffer 9 prekračuje hranice medzi Českom a Slovenskom s kombináciou witch housu, hyperpopu, glitchcore a techna.

Z domácej scény vystúpi autentické duo East Side Sorry, spájajúce klubovú elektroniku s noisovými melódiami, tvoriac eklektický pop. Sú kritickí k svetu naokolo a ironickí sami k sebe. Inšpiruje ich nedokonalosť estetiky východného bloku a osud krajiny, ktorá namiesto príbehu ponúka (seba)ľútosť. Dominik Prok zahrá svoj sólový projekt s pesničkárskym folkom, ktorý je slovenskou odpoveďou na tradíciu amerického a britského songwritingu. Prokyho album v sebe nesie kúsok nádeje v samovytvorenej dystopii. Fanúšikovia nekonvenčných kombinácii sa môžu tešiť na SLOWLICK, ktorí mixujú blues, rock, pop, indie a psychadelické harmónie prechádzajúce do tanečných beatov.


Radostnou novinkou je zaradenie SHARPE do užšieho výberu na prestížne ocenenie European Festival Awards 2023 v kategórii „Najlepší malý festival“. Festival je nominovaný spolu s ďalšími renomovanými podujatiami ako Le Guess Who? (NL) či Inota Festival (HU). Pohoda Festival je ďalším slovenským podujatím s trojitou nomináciou.

Sme šťastní, že práca celého tímu sa odzrkadlila zaradením festivalu SHARPE medzi 10 najlepších festivalov Európy vo svojej kategórii. Je to odmenou a zároveň záväzkom pokračovať v našom úsilí. Samozrejme, veľká vďaka patrí našim návštevníkom a partnerom za podporu a priazeň. Sama cítim, ako všetci rastieme spolu so SHARPE a chceme ho robiť najlepšie, ako vieme.”, dodáva partnership direktorka festivalu, Katja Thalerová.

Všetkých vystupujúcich umelcov môžu návštevníci počúvať v pravidelne aktualizovaných Spotify a YouTube playlistoch. SHARPE vďaka podpore Fondu na podporu umenia, Bratislavského kultúrneho a informačného strediska, Rádia_FM a StartitUp, sľubuje kvalitný, multižánrový hudobný a vizuálny zážitok. Pilsner Urquell bude na budúcom ročníku dokonale čapovať hladinku či šnyt. Vstupenky zakúpite exkluzívne na predpredaj.sk.


SHARPE nie je len hudobný a spoločenský zážitok, ale aj vzdelávacia platforma, podporujúca medzinárodnú spoluprácu a cirkuláciu slovenskej nezávislej hudby. Šiesty ročník v apríli 2024 prinesie pestrý hudobný a edukačný zážitok s umelcami a rečníkmi z rôznych častí sveta.

Zvýhodnené Early bird vstupenky v predaji na sharpe.sk

Zdroj: Linda Durkáčová, Sharpe festival