Aj tak sme frajeri je výber toho najlepšieho, čo Peter Nagy nahral pre vydavateľstvo Opus v rokoch 1984-1990. V priebehu siedmych rokov v Opuse mu vyšlo šesť štúdiových a jeden koncertný album a počas tohto obdobia dosiahli predaje jeho albumov fantastické výsledky.  Výber vo formáte 2LP a 2CD (spolu 26 piesní) dramaturgicky zostavil Juraj Čurný, ktorý k nemu pripravil aj rozsiahly sprievodný text. Formát vinylového dvojalbumu ponúka štyri rôzne pohľady na tvorbu Petra Nagya a je rozdelená podľa charakteru piesní na 4 okruhy – hitovky/slaďáky/srdcovky/chuťovky a tak isto ako 2CD zobrazuje všetky typové a výrazové polohy legendárneho interpreta z čias, keď jeho albumy dosahovali státisícové predaje. Bonusom je nový remake Petrovho štartovacieho hitu Profesor Indigo z roku 2020.

„Peter Nagy prišiel na scénu v čase, kedy nová generácia fanúšikov (a čo si budeme nahovárať predovšetkým fanúšičiek) zúfalo potrebovala svoj nový vlastný generačný idol. Dobre vyzerajúci chalan, ktorý sa dobre obliekal, ktorý sa na pódiu hýbal inak ako jeho kolegovia a ktorý hovoril generačným jazykom. To všetko Peter mal a využil to naplno – aj vďaka skvelému zázemiu, z vypredaných hľadísk obvykle  neviditeľnému. Julo Kinček priniesol nielen svoj skvelý skladateľský vklad, ale taktiež nemenej dôležitý pohľad hudobného producenta. V osobe manažérky Katky Malíkovej našiel Peter skvelú  zodpovednú osobu a na pódiu sa mohol spoľahnúť na trojicu zakladajúcich členov skupiny Indigo, gitaristu Laca Kozusznika, basového gitaristu Paľa Matušku a bubeníka Mira Okáľa,“ hovorí Juraj Čurný.

Peter Nagy sa stal prvou novou (česko)slovenskou hviezdou populárnej hudby 80.rokov. Priniesol aj jedno nóvum v oblasti, ktorá sa kedysi označovala ako stredný alebo hlavný prúd a dnes sa označuje skôr ako mainstream. Zakladal si na tom, že na koncertoch a aj na platniach budú piesne, na ktorých sa sám autorsky podieľal. Svoje pesničky si textoval výlučne vždy sám a tento princíp uplatňuje dodnes. Peter sa aj v konkurencii textárskych es typu Peteraj, Filan, Zeman a ďalších dokázal presadiť a priniesť svoju vlastnú generačnú poetiku.


„Vždy som mal jasnú predstavu ako má moja pieseň vo finále vyzerať, vedel som, že aj keď pieseň bude mať jednoduchú melódiu, nesmie byť „o ničom“. Mal som vždy konkrétnu predstavu o zmysle mojich  textov. To dáva piesni nádej, že si ju budú ľudia navždy pamätať medzi tisíckami iných a možno si ju aj obľúbia,“ vysvetľuje Peter Nagy svoje textárske umenie a dodáva: „Skladateľ je ako stolár, ktorý vyrába pre fakíra posteľ zo stoviek klincov, ale jeden musí schválne nechať trčať nahor…aby si ho dobre zapamätali. V tom spočívajú moje textárske obraty ako Psi sa bránia útokom, Zachráňte ľudí pred ľuďmi  alebo Aj tak sme frajeri. Zvyčajne sa veľmi  neobzerám za tým, čo bolo, ale v tomto prípade mi tento retro dvojalbum urobil radosť.“

Zdroj: Renáta Tomášová, Warner Music