Andrea Lovecká

Terrible 2s je názov kapely, ktorú založili textárka a speváčka Lucia Piussi spolu s huslistkou a bubeníčkou Agnes Loveckou. K novej tvorbe a zostave, postavenej na elektronických bítoch a španielke, sa posunuli po 20-ročnom pôsobení v skupine Živé Kvety. Ich debutový album Na vrchole síl vychádza na prelome októbra a novembra vo vydavateľstve Slnko Records.

Materiál Terrible 2s vznikal počas lockdownového roka po rozpade Živých Kvetov, keď si Agnes s Luciou posielali nápady zo Zemianskych Sadov do Petržalky a späť. Pesničky majú v sebe emocionálny náboj rozchodu a v istých ohľadoch sa inšpirujú aj hip hopom. Špeciálnou kapitolou sú texty, reflektujúce vek a existenciu, ale nechýbajú ani tie “vyprávačské” o Bratislave.

“Čo je z môjho pohľadu zaujímavé, že hudba sa akoby dotýka nejakého znovuzrodenia, ale nepitve sa v smútku. Každá pesnička bola liek, po ktorom musíš siahnuť, aby si si uľavil, nie aby si sa v niečom rýpal. Pri Živých Kvetoch som vedela, že už nemôžem ísť s nimi ďalej, ale zároveň som strašne túžila opäť niečo tvoriť,” hovorí Lucia Piussi.

Pre Luciu bola vždy blízkym človekom v kapele Agnes Lovecká, ktorá už dlhšie koketovala s tvorbou bítov. “Zrazu som jej napísala, ‘rozprávaš o tom, tak to sprav a ja idem do toho s tebou. Teraz je možno ten čas!’”

Agnes akoby vycítila dôležitosť Luciinej správy a začala skladať. V žánri, ktorý predtým nikdy nerobila, vytvorila celé podhubie skladieb, do ktorých Lucia Piussi prirodzene a “na prvú” vkladala slová. “Potom som pridávala aj nápady na španielke a zrazu som pocítila silu, ktorú máme ako tandem,” hovorí Lucia.


Dôležitú úlohu však zohrali aj ďalší hudobníci, ktorých nové pesničky postupne pritiahli do kapely. Najprv sa pridali ex-spoluhráči zo Živých Kvetov Juraj Mironov a Michal Lašán. Juraj chytil do rúk gitaru namiesto basy a Michal si cez bicie prehodil deku. Začali hrať tichšie, v tesnom napojení na texty a tóny slov. Basové party nahrávala Stanka Apfelová a neskôr k sebe Terrible 2s natrvalo stiahli Belindu Rašnerovú. O mastering sa postaral Marián Džubák a producentom albumu je Tomáš Sloboda (Le Payaco), s ktorým kapela našla absolútne porozumenie.

“Po tom, čo sme s Tomášom robili po 10 rokoch znova, si myslím, že on je normálne Rick Rubin, zázrak. Presne vycíti, čo človek potrebuje. Má absolútny talent ale aj empatiu. Poslal mix číslo jeden a my, že “super Tomáš, hotovo”,” teší sa Lucia Piussi.

Album Na vrchole síl má 7 skladieb a vychádza 29.10. na značke Slnko Records. V najbližších týždňoch bude postupne k dispozícii na CD, limitovanej modrej kazete (50 kusov) a v ďalšom roku aj na vinyle.

Zdroj: Alexander Čerevka, Slnko Records
Foto: Andrea Lovecká