Festival Pohoda postupne odhaľuje mená nasledujúceho ročníka, ktorý sa bude konať 5.- 7. júla už tradične na letisku v Trenčíne. Aktuálne predstavené mená sú Mitch & Mitch, El Gusto, Rebel Babel, Calexico, This Is The Kit, Reykjavíkurdætur.

Mitch & Mitch

Na Pohodu prídu aj autori najlepšieho albumu i skladby v Poľsku za rok 2016. Kapela Mitch & Mitch ponúka na gitarách, bicích, perkusiách, vibrafóne a dychových nástrojoch prvotriedny newjazz a paródiu na všetko v jednom. Na odporúčanie poľského známeho ich videl aj náš Michal: „Mitch & Mitch som videl na festivale OFF v Poľsku. Hrali po dokonalom koncerte PJ Harvey a ja som si nevedel vysvetliť, prečo niekto zaradí niečo po takomto silnom umelcovi. Až kým nezačali hrať. Ak som na začiatku mierne nedôverčivo stál obďaleč, skončil som úplne vpredu na zábranách. Toľko nadhľadu v hudbe, toľko ľudskej aj umeleckej súhry sa nevidí len tak. K tomu skutočne vtipná komunikácia s publikom, fungujúca paródia na frázy typu „make some noise“ a skvelá hudba. Mitch & Mitch predstierajú, že sú svetová kapela a robia to tak dobre, že sa svetové kapely môžu od nich učiť ako byť naozaj svetové.“

Oni vlastne hviezdy v Poľsku skutočne sú aj vďaka úspešnej spolupráci s poľským „Jarom Filipom“ Zbigniewom Wodeckim. Čo predstierať rozhodne nemuseli je fakt, že ide o perfektných muzikantov a zabávačov, o čom už budúce leto presvedčia aj návštevníkov Pohody. Do Trenčína prídu s projektom „Visitantes Nordestinos“, ktorý je spoluprácou s brazílskym skladateľom a multiinštrumentalistom Kassinom.

El Gusto

Rozdelila ich revolúcia a po 45 rokoch opäť spojila láska k severoafrickej hudbe Chaâbi. Spoluhráči a kamaráti z mladosti, Židia a Moslimovia, opäť rozdávajú radosť na jednom pódiu. Pôvodní muzikanti teraz odovzdávajú dedičstvo Chaâbi generácii vo veku ich vnukov. Spoločne vystupujú pod názvom El Gusto, čo v preklade znamená Dobrá nálada. Tú prinesú začiatkom júla 2018 aj do Trenčína.

Rebel Babel – najväčšia kapela na svete

Ako by zneli Too Many Zooz, Moravanka, Cypress Hill a Kool & The Gang dokopy? Performatívno-hudobnú odpoveď ponúka medzinárodný projekt s poľskými koreňmi Rebel Babel. Kapelu, s ambíciou stať sa najväčšou na svete, založil známy poľský raper L.U.C. (predskakoval Prodigy, Massive Attack či Wu-Tang Clan) spolu s dánskym producentom a bubeníkom Johnom Featom. Okrem výbornej hudby sú známi aj parádnymi videami, ktoré natáčajú na netypických miestach (metro, kúpele…). Aj vďaka Pohode bude ich zostava opäť o čosi väčšia, keďže Rebel Babel u nás vystúpia spolu s ľudovou dychovou hudbou Textilanka z Trenčína.

Bábel alebo Babylon je symbolom chaosu a zmätku, ktorý nastal, keď ľudia prestali rozprávať jedným jazykom. V známom biblickom príbehu takto Boh potrestal pýchu Babylončanov, ktorí chceli dokázať svoju bohorovnosť tým, že postavia vežu siahajúcu do neba. Na príbeh z knihy Genesis a jeho aktuálne metamorfózy v jazykovo i kultúrne rozdelenom svete umelecky reaguje projekt Rebel Babel. Spoločným jazykom je hudba, ktorá spája muzikantov z celej Európy. V ich skladbách a vtipných videách sa miešajú jazyky, žánre, inštrumentálne osadenie i samotní muzikanti. Pozeráte sa na big bandy z rôznych kútov Európy, počúvate rozličné motívy a napriek tomu cítite a viete, že vás baví tá istá kapela. Na Pohode zahrajú ich bude sprevádzať miestna dychovka Textilanka. Trenčín je známy okrem Pohody aj ako okres s najväčším počtom dychových hudieb na Slovensku. Sme radi, že Vlado Ďatelinka a spol. sú otvorení aj takýmto nápadom a prijali túto výzvu. Rebel Babel spoločne s Textilankou dajú svojou hudbou všetko a všetkých do poriadku aj na Pohode 2018.

Calexico – desert noir z Arizony

Na Pohode uvidíte aj jednu z najvýraznejších kapiel štýlu americana (spája žánre od latino, country, jazzu až po hard rock) arizonských Calexico. Ich piesne sa objavili v mnohých filmoch, seriáloch a známi sú aj vďaka výborným kolaboráciám. S Iron & Wine a spevákom My Morning Jacket napríklad nahrali dve piesne do filmu o Bobovi Dylanovi. Miláčikovia autorov recenzií koncom januára vydajú deviaty album, ktorý predstavia začiatkom júla aj v Trenčíne.

Tvorbu Calexico opisujú aj ako desert noir. Rocková obdoba spaghetti westernov okrem veselých hudobných motívov ukazuje aj odvrátenú stránku života na americko-mexickom pohraničí. Tragické úmrtia na prísne stráženej hranici i boje drogových kartelov. Prvý výraznejší úspech im priniesol druhý album The Black Light z 1998 bol vo Wall Street Journal medzi najlepšími albumami roku. Album Feast of Wire od MOJO najvyššie možné hodnotenie, pričom ho označili za zvodný, najambicióznejší a dokonalý. Pieseň „Güero Canelo“ z tohto albumu sa objavila aj na soundtracku k filmu Collateral. Nasledujúce EP In the Reins, ktoré nahrali spolu s Iron & Wine sa dostalo medzi najpredávanejšie albumy USA (Billboard 200 album charts). V 2007-mom ich Arcade Fire prizvali, aby nahrali cover ich skladby Ocean of Noise. Ďalší album Carried to Dust získal od Pitchforku hodnotenie 8,3/10. Pre eklektický prístup k žánrom prirovnal novinár Joe Tangari členov Calexico k študentom hudby, ktorých každá ďalšia nahrávka približuje k dizertačke.

V 2012-tom vydali ďalší album Algiers, pomenovaný podľa štvrte New Orleans zničenej hurikánom Katrina, kde ho aj nahrávali. Dlhodobo vysoká úroveň a rastúca úroveň nahrávok sú spoločným menovateľom mnohých recenzií (Q Magazine, PopMatters, Drowned in Sound) aj pri najnovších albumoch. Výborné recenzie má aj najnovší album Edge of the Sun, na ktorom hosťoval aj Ben Bridwell z Band of Horses. Podľa Uncut je ďalším príkladom hudobnej šírky a veľkorysosti tejto pozoruhodnej skupiny. Aktuálne pracujú na novom albume The Thread That Keeps Us, z ktorého prvú ochutnávku „Voices in the Field“ zverejnili na svojom facebookovej stránke koncom novembra. Frontman kapely Joey Burns tvrdí, že „tourovanie“ ho neotravuje, práve naopak. Miluje cestovanie a spoznávanie nových miest, kde hrajú. Pre Guardian povedal, že z nich píše pohľadnice, ku ktorým sa snaží pristupovať ako spisovateľ. Nevieme, čo napíše z nadchádzajúceho európskeho turné, no je pravdepodobné, že začiatkom júla pošle prvú pohľadnicu so slovenskou poštovou známkou.

This Is The Kit

Na Pohode zahrá aj bristolská pesničkárka s nádherným hlasom Kate Stables, účinkujúca ako This Is the Kit. Ak by ste si urobili analýzu najčastejšie používaných slov v recenziách na tvorbu tejto dámy, našli by ste výrazy ako pohladenie, krása, pokoj, hĺbka, farba, melódie, hlas… V roku 2015 o nej na BBC natočili dokument v rámci série Music Box, pričom moderátor Guy Garvey namietal, že za svoj druhý album mala byť určite nominovaná na Mercury Prize. Nemenej chvály dostala za tretí album Bashed Out, ktorému dali Uncut, The Line of Best Fit and The 405 hodnotenie 8 z 10 a v nastolenom trende pokračuje aj najnovšie LP Moonshine Freeze, na ktorom spolupracovala aj so slávnym rodákom Johnom Parishom (PJ Harvey).

Okrem Parisha sa na nahrávke podieľal aj ďalší slávny muzikant Aaron Dessner z The National. Sofistikovaná aranžérska práca je odľahčovaná hravými motívmi. Skutočnou lahôdkou pre audiofilov je najmä najnovší albumu, ktorému dal Drowned in Sound hodnotenie 9 z 10. Ocenil najmä to, že táto skvelá rozprávačka a hudobníčka konečne našla svoj správny zvuk, pričom je potešením byť toho svedkom. The Clash poznamenal, že tento album si zaslúži poriadne kvalitné slúchadlá. Tie si ale určite zložte, keď sa budete unášať magickou hudbou This Is the Kit na najbližšej Pohode.

Reykjavíkurdætur

Chladné severanky / rap je stvorený pre mužské kapely – stereotypy, ktoré si ihneď vymaže zo zoznamu každý návštevník koncertu „Dcér Reykjavíku“ na Pohode. Táto 16-členná (plus DJka), výlučne ženská, zostava svojimi vystúpeniami pripomína klan, keď striedajú sóla, dua a tria so súčasným performance celej kapely. Práve to spôsobuje, že koncerty Reykjavíkurdætur sú pestré, svieže a mimoriadne energické. Kým pre domáce médiá sú neviditeľné, v zahraničí ich ospevuje Noisey, Loud And Quiet i KEXP.

Reykjavíkurdætur rapujú takmer výlučne po Islandsky, pričom búrajú stereotyp o tvrdosti ich rodného jazyka. Dokazujú, že vie byť veľmi spevavý a môže mať veľmi hladký „flow“. Vo svojich textoch sa venujú aj témam ako sexuálne zneužívanie, sexizmus feminizmus a politickým otázkam. Po hudobnej stránke sú podklady popretkávané silnými melodickými vokálmi i experimentálnejšími stopami. To čo znie výborne na nahrávkach znásobujú na koncertoch vďaka nepretržitým pódiovým choreografiám. Netradičnú, no o to eruptívnejšiu, podobu Islandu predvedú Reykjavíkurdætur aj návštevníkom Pohody 2018.

Little Dragon

Na 22. Pohode vystúpi aj jedna z najznámejších švédskych súčasných kapiel Little Dragon. Pre kapelu bol zlomovým ich tretí album Ritual Union, ktorý zaradili do svojho koncoročného výberu najlepších nahrávok roka Rolling Stone i Clash. Za ďalší album Nabuma Rubberband získali nomináciu na Grammy. Podieľali sa na albume Gorillaz Plastic Beach a ich pieseň Twice zaznela v seriáloch Grey’s Anatomy i The Vampire Diaries.

Little Dragon sa dali dokopy na strednej škole v roku 1996 v Göteborgu. Kapelu pomenovali podľa prezývky, ktorú dali speváčke pre jej cholerickejšie prejavy počas nahrávania. Kým v prvých rokoch hrávali viac inštrumentálnu, akustickú hudbu, postupne sa pretransformovali na výrazné meno synthpopu a indietroniky. Kapelu preslávila pieseň Twice (z roku 2009), ktorá sa objavila aj vo viacerých seriáloch i filmoch. V nasledujúcom roku spolupracovali s Gorillaz, ktorých sprevádzali aj na ich turné. Ich najnovší album Season High vychválil Mixmag. Autor recenzie si kladie rečnícku otázku, či v súčasnosti vôbec existuje lepšia elektropopová kapela a na konci recenzie dodáva: „Stručne povedané, silne odporúčané.“ Jednu z ich piesní  dokonca označí Dragon Popom – čo celkom vystihuje túto ťažko zaraditeľnú kapelu žánrom na prístupnú pre masy a pritom nepodliezajúcu vkusu väčšiny. Ponúkajú vskutku kvalitnú hudbu, ktorá by mohla baviť aj poslucháčov našich mainstreamových rádií… ak by ich hrali. Určite ich ale čoskoro bude hrávať naše webové Pohoda rádio a naživo budú baviť návštevníkov nastávajúceho ročníka nášho festivalu.

Zdroj: Pohoda Festival