Skvelý štart leta a festivalovej sezóny – takto lákavo znie návšteva Sea Star Festivalu, druhého najnavštevovanejšieho chorvátskeho festivalu. Ten 19. a 20. mája ponúka nielen koncerty The Prodigy či Robina Schulza, ale aj úchvatné pláže lagúny Stella Maris a krištáľovo čisté Jadranské more. Do Umagu, kde sa festival koná, je to necelých 600 km a celofestivalová permanentka je v predaji už od 43 €. Vstupenky a kompletný program je na webe.

Piatkový program vedie jeden z najväčších svetových hitmakerov Robin Schulz spolu s Mahmutom Orhanom, trapové stars Senidah a Hiljson Mandela, skvelé b2b sety, počas ktorých sa predstaví Daria Kolosova & Etapp Kyle, Marko Nastić & Dejan Miličević, DJ Jock & Shipe a Tim Urbanya & Alessio, potom aj Joker Out, Nika Turković, Dzipsii a Vanillaz a program Electric Waves stage vedie Ilija Rudman.

V sobotu sa na hlavnom festivalovom pódiu Tesla Main Stage predstavia elektro-punkoví velikáni The Prodigy, vychádzajúca techno hviezda Indira Paganotto, najlepší z regionálneho trapu – Krankšvester, Grše, 30Zona, Fox & Surreal, Ružno pače, Podočnjaci, Miach, Micka Lifa, TTM, Masayah, Thicc Boi, At The Spot a RNB Confusion Sound System, a tiež line-up Electric Waves na čele s Ianom F a Marcelom.

Umag – mesto tenisu s dlhou históriou

Sea Star sa koná sa v meste Umag, najzápadnejšom meste chorvátskeho pobrežia so stredomorským podnebím a úzkymi kľukatými uličkami, ktoré je jednou z najznámejších turistických destinácií na Istrii. Od slovinských hraníc je vzdialený iba 12 km a od talianskych 35 km. Jachty na otvorenom mori, odpočinok v kúpeľoch a bohatý nočný život, takto by sa dal opísať Umag, prístav, ktorý je obklopený vinicami. História mesta siaha až do rímskych čias, kedy tamojšia bohatá osada niesla meno Sipar Humacum. Na lokalitách Sipar, Katoro a Muntarol boli odokryté pozostatky dedinských víl, letných rezidencií, usadlostí a pevnosti. Vďaka týmto objavom v Umagu vznikol projekt archeologického parku Sepomania, ktorý je ideálnym miestom na výlet pred začatím večerných koncertov v Lagúne Stella Maris.

Laguna Stella Maris je príjemnými teplotami na jar a v lete, miernym stredomorským podnebím a krištáľovo čistým morom, ktoré je hneď pri festivalovom areáli, skvelým miestom pre nezabudnuteľné letné noci.


Okrem festivalu Sea Star sa v Umagu koná aj turnaj ATP Croatia Open Umag, ktorého finálový zápas sa hrá na štadióne ATP Gorana Ivanišoviča, ktorý sa nachádza na pláži lagúny. Dve hlavné scény, Tesla Stage a Nautilus Arena, umiestnené vo vnútri štadiónu ATP, patria k technicky najvyspelejším v tejto časti Európy, pretože ich prevádzkuje produkčný tím, ktorý má na starosti svetoznámu EXIT Dance Arenu.

Sea Star festival je súčasťou rodiny festivalov EXIT, od jeho vzniku v roku 2017 sa na festivale predstavilo viac ako 100 medzinárodných a regionálnych interpretov, vrátane hviezd ako Wu-Tang Clan, Cypress Hill, Fatboy Slim, Dimitri Vegas & Like Mike, Paul Kalkbrenner, Nina Kraviz, Amelie Lens, Sven Vath, Hurts, Paul van Dyk, Ofenbach a mnoho ďalších. Piaty ročník Sea Star, ktorý zaháji festivalovú a letnú sezónu, privezie 19. a 20. mája do Stella Maris Resortu Plava Laguna v Umagu super silný line-up a koncerty prebehnú na štyroch scénach – Tesla Main Stage, Nautilus Arena, Electric Waves a Silent Octopus.

Sea Star Festival 2023 sa uskutoční za podpory Chorvátskeho turistického združenia, Istrijskej župy, mesta Umag, Turistického združenia mesta Umag, Turistického združenia Istrijskej župy a Plava Laguna.

Zdroj: Silvia Turnerová, Sea Star