Zdravím! My sme kapela Nothine, pôsobiaca hlavne v Bratislave, no jeden člen pochádza až z Brezna. Tvoríme hudbu, ktorá by sa mohla páčiť poslucháčom žánrov ako je grunge, punk, psychadelický rock a možno aj metal. Radi dávame do sveta naše myšlienky v podobe hudby.

Ste trojčlenná kapela pozostávajúca z mladých ľudí. Ako ste sa navzájom zoznámili a vytvorili kapelu?

Tak, Richard (gitarista) a Ondrej (bubeník) spolu začali hrávať už na základnej škole. Od teraz cca 2 roky dozadu. Ja (Juraj – basák) som sa k nim pripchal minulý december s tým, že zámer bol len spoločné hranie po škole, keďže aktuálne sme s Richardom spolužiaci na strednej. On mi ponúkol, že s Ondrejom hľadajú basáka aby mohli oficiálne odštartovať kapelu, a tak som neváhal, ponuku som prijal, a teraz už píšem za ,,Nothine“.

Väčšinu vašej tvorby ste vytvorili tento rok. Ovplyvnila Vás pri tvorbe táto aktuálna pandemická situácia? (viac času na tvorbu, nové myšlienky etc.)

Pri tvorení pesničiek v prvom albume nás pandémia neovplyvnila, všetky pesničky ktoré sú na prvom albume sú z predkoronovej éry, väčšina má vyše 2 rokov, no až teraz  keď sme konečne všetko ponahrávali, tak pomaly vydávame pesničky dokým nebudú všetky z prvého albumu vydané. Pandémia nás ale ovplyvnila získaním času na mastering pesničiek, propagáciu a tvorenie nových pesničiek ktoré budú v druhom albume.

Je celkom ťažké kategorizovať Vás do jedného hudobného štýlu. Vedeli by ste ho teda charakterizovať sami?

Ani my sami ako kapela sa nevieme kategorizovať do žánru, snažíme sa vytvoriť nový žáner od ktorého by sa odvíjali ďalšie kapely, znie to možno ako veľmi veľký cieľ, ale veríme, že ho dokážeme. Avšak veľa ľudí nás kategorizuje do grunge, modern-grunge, elektr-rock a podobne. Bubeník chce trochu viac do našej tvorby priniesť punk-rock preto budú niektoré ďalšie skladby trochu viac nadýchnuté punk-rockom. Ale určite sa nechceme nejak veľmi kategorizovať, hráme to čo máme na srdci a čo nám ruky zahrajú.


Čo/kto  Vás pri tvorbe inšpiruje najviac?

Za mňa musím povedať, že fanúšici a naša komunita, čo sme si za tento polrok vytvorili. Nachádzajú sa u nás úžasní, rozumní ľudia, ktorí vedia že dobro ešte nevymrelo a dá sa prenášať ďalej. Ktorí vedia, že život nie je vždy ľahký a treba pomáhať tým ktorých život zrovna nepekne pokúša. Fanúšikov ktorý sú nápomocní, chápaví a podporujúci. Nečakal som že už od našich začiatkov si nájdeme takýchto ľudí, aktívnych fanúšikov. Veľká časť je práve zo zahraničia, no budujeme si komunitu už aj tu na Slovensku. Títo ľudia nás inšpirujú v tom, aby sme pokračovali v našej tvorbe, že to stojí za to a že to pomáha. Ďakujeme.

Máte za sebou odohraté nejaké  koncerty? Kde Vás môžeme vidieť najbližšie?

Neoficiálnych menších koncertov už zopár bolo. Či už v exteriéri alebo online prostredníctvom Live-streamu. Najbližšie nás bude možné zastihnúť už pravdepodobne toto leto, no dátum a konkrétne miesto zverejníme až keď budú veci 100% oficiálne. Zatiaľ sú len predprípravy, no bude možné nás zastihnúť či už v Bratislave, tak aj na strednom Slovensku a podobne. Chystá sa aj tour po SK kluboch po celom Slovensku, ktorá ale pravdepodobne odštartuje až  začiatkom budúceho roku a v rámci turné bude veľa prekvapení a bude obsahovať niečo čo ešte nikto nespravil.

Vieme, že pracujete na Vašom prvom albume. Ako vyzeralo jeho formovanie? Bolo to pre Vás náročne?

Bolo. Nemali sme žiadne skúsenosti so zverejňovaním našej hudby, promócie, všetky produkčné veci navôkol, čo bežný poslucháč neregistruje, všetky tieto skúsenosti sme museli nadobudnúť sami. Ale teraz pre vás píšeme rozhovor, čiže asi na tom nie sme až tak zle. Čo sa týka hudby, kreativita nechýba, čo nám nesmierne uľahčilo prácu s tvorbou. Jediné čo si to zobralo je hodne času. (A nervov keď sa občas na niečom nezhodneme.)

Chceli by ste niečo odkázať Vaším fanúšikom a čitateľom PartyPortal.sk?

Nehanbite sa za to, kto ste. Nehanbite sa vyjadriť tak, ako chcete a ako máte na mysli. Nenechajte si brať slobodu ľuďmi, čo sa vám ju snažia podupať svojimi vlastnými komplexmi, urážkami a podobne. Riaďte sa svojím srdcom, názory druhých sú stále len názory. U nás sa nachádzajú práve ľudia čo toto chápu a radi si navzájom v našej komunite pomáhame. Radi ťa privítame a prevezmeme pod našu ,,Nothine“ rodinku.

Účastníkom rozhovoru je basgitarista Juraj Jedlička.

Autor: Lenka Kancianová, PartyPortal.sk
Foto: archív Nothine