Symfonický orchester Slovenského rozhlasu pozýva všetkých fanúšikov vážnej hudby na výnimočný 2. abonentný koncert sezóny 2023/2024, ktorý sa bude konať vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu v piatok 20. októbra 2023 o 19.00 h. Tento hudobný večer ponesie v sebe magickú symbiózu diel majstrov – Brucknera, Rheinbergera a Moyzesa pod dirigentskou taktovkou Konstantina Ilievskeho. Sólistkou večera bude rakúska organistka Ines Schüttengruber. Koncert si budú môcť vypočuť naživo aj poslucháči Rádia Devín.

Anton Bruckner bol významný rakúsky skladateľ známy svojím prínosom k novoromantickej symfónii. Napriek osobným a profesionálnym prekážkam, Bruckner vyjadril svoje hlboké emócie a myšlienky prostredníctvom emotívnych kompozícií, ktoré kombinujú monumentalitu s jemnou citlivosťou. Brucknerova hudba je obohatená o kontrasty a emócie, čo odzrkadľuje jeho vnútorný boj i odhodlanie. Predohra g mol, WAB 98 je skladba plná vášne a emotívnosti, ktorá odhaľuje Brucknerovu schopnosť vrstviť zvuky do dojímavého hudobného príbehu.

Joseph Rheinberger, organista a skladateľ 19. storočia, známy svojou schopnosťou prepojiť moderného romantického ducha s majstrovským kontrapunktom. Jeho tvorba zahŕňa náboženské diela, opery, symfónie a komornú hudbu. Rheinbergerove organové skladby sú obzvlášť oceňované za ich technickú náročnosť a emocionálnu hĺbku. Koncert pre organ a orchester č. 1 F dur je pozoruhodný svojou majestátnosťou a lyrickým výrazom, zdôrazňujúci skladateľov talent a inovatívny prístup k hudobnej kompozícii.


Alexander Moyzes bol predstaviteľ cieľavedomej generácie slovenskej hudobnej moderny. Jeho Symfónia č. 1 sa stala prvou modernou slovenskou symfóniou. Moyzesova tvorba je známa kombináciou európskej klasickej tradície a inovácií s výrazným vplyvom slovenskej ľudovej hudby. Symfónia č. 7, op. 50 je obzvlášť pozoruhodná svojou emocionálnou hĺbkou a melodickou invenciou.

Vstupenky na 2. abonentný koncert Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu, ktorý sa bude konať v piatok 20. októbra 2023 o 19.00 h vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu, sú v predaji na stránke koncertyrtvs.sk.

Zdroj: Ivana Zečevič, RTVS