Vyberte sa v spoločnosti mladej talentovanej flautistky, speváčky a skladateľky Márie Rehákovej na intímnu cestu na pomedzí jazzu a folklóru netradičným spôsobom späť ku koreňom.

V piatok, 20.októbra, vychádza jej debutový album TOPOĽANA. Hudobníčka sa v ňom rozhodla priblížiť cez vlastné aranžmány tradičných slovenských ľudových piesní a záverečnú autorskú skladbu cestu od detstva, cez dospievanie až po život mladej ženy, pohybujúcej sa profesne na pomedzí Bratislavy a Londýna. 

Mária vyrastala obklopená folklórom a vážnou hudbou. Neskôr sa odvážila ísť študovať jazz do Londýna. V detstve spievala a tancovala v slovenskom folklórnom súbore, čo v nej vytvorilo základ, ktorý sa neskôr odrazil aj v jej tvorbe a citlivo sa prepojil s jej neskorším ponorením sa do sveta londýnskeho jazzu. Hudobná vyzretosť ju zaviedla na cesty naprieč Európou a Spojenými štátmi, kde vystupovala ako sólová umelkyňa aj spoluhráčka. Absolventka Guildhall School of Music, zastávala váženú pozíciu flautovej predsedníčky v National Youth Jazz Orchestra. Na Slovensku jej úspechy zvýraznilo víťazstvo v súťaži „Jazz START UP 2022“.

Album nahraný v roku 2022 je odvodený od slovenského výrazu topoľ, symbolu samoty a húževnatosti v slovenskej poézii. „TOPOĽANA“, fiktívna ženská podoba slova, zachytáva Máriin osamelý zážitok v Londýne, ktorý sa prelína s jej neochvejným odhodlaním pre umelecké objavovanie.

„Presťahovanie do Londýna bolo pre mňa veľmi intenzívne. Prechod od pokoja, rodiny, priateľov a folklóru k pulzujúcemu, hlasnému a neustále dynamickému tempu Londýna. Dve identity, ktoré sa časom vo mne zlúčili v jednu, ktorá sa teraz zrkadlí v tomto albume. Život je rovnováha medzi rýchlym a pokojným, aktívnym a kľudným, hlasným a tichým. Nech vás táto hudba sprevádza na ceste hľadania svojej vlastnej rovnováhy,“ dodáva Mária.

Máriino sexteto, zložené zo skúsených londýnskych jazzových hudobníkov, vytvára strhujúcu fúziu folklóru a jazzu, ktorá je autentická aj invenčná. V jednotlivých skladbách sa spájajú jazzové postupy, ktoré Maria získala v Londýne, s melodickými koreňmi slovenskej ľudovej hudby. Víziou hudobníčky však nebolo len prelínať slovenský folklór a jazz, ale aj kultivovať hudobné prostredie, v ktorom presvitá kultúrne a hudobné dedičstvo každého jedného člena zoskupenia. Výsledkom tohto úsilia je harmonické spojenie rôznych prostredí.

Album „TOPOĽANA“ rozširuje svoj kreatívny záber aj do vizuálnej sféry. V spolupráci s odevnou dizajnérkou, grafičkou a maliarom sa projekt môže pochváliť výraznou vizuálnou identitou, ktorá ponúka súčasnú interpretáciu ľudovej kultúry v jazzovom kontexte. Máriin otec Pavol Rehák, prispel obalom albumu a šiestimi maľbami, ktoré dopĺňajú jednotlivé skladby a umocňujú ich emocionálnu hĺbku. Osobná spolupráca hudobníčky s jej otcom dodáva projektu intímnu a hlbokú vrstvu. Fyzické kópie albumu zahŕňajú maľované kartičky s textami, ktoré pozývajú poslucháčov, aby sa zapojili do hudby na viacerých úrovniach a vytvárajú skutočne pohlcujúci zážitok.


Slávnostný krst albumu prebehne 4. novembra o 19:30 v priestoroch Novej Cvernovky v Bratislave. V tento večer sa budú krstiť hneď dve diela. Svoj debutový album s názvom Knight Life pokrstí aj manžel hudobníčky, britský jazzový saxofonista a producent, Sam Knight.

Zdroj: Saša Pastorková, Spectaculum production