Samuel Hošek je mladý multitalentovaný spevák, výtvarník a performér. V roku 2020 vydal svoj debutový album ,,Our Time Is Now” v spolupráci s hudobným producentom Jurešom Fallgrappom Líškom. Momentálne vydáva svoj druhý album, v ktorom sa odklonil od elektro akustického zvuku vlastnej tvorby a vracia sa k jazzu, ktorý študoval v Prahe na VOŠ Jaroslava Ježka a v USA.

Prvý singel s názvom I Get Along Without You Very Well vyšiel 10 mája ako predzvesť albumu a 18 mája vychádza  celý album na všetkých hudobných streamovacích platformách spolu s experimentálnym klipom k jazzovému štandardu “Love Dance”.

Album s názvom Peace predstavuje 9 skladieb. Ide o jazzové štandardy, doplnené o dve autorské skladby v ramci intra skladieb. Album sa nahrával vo Viedni a v Bratislave pod zvukovým dohľadom Petra Preložníka, známeho aj z kapely Prúdy a srbského hudobníka Dušana Novakova, ktorý spolupracoval aj s americkým spevákom Gregory Porterom. K spolupráci si prizval hudobného producenta Ľuboša Šrámeka a konného producenta Nikolaja Nikitina. O celý aranž albumu sa postaral Ľuboš Šrámek, ktorý má široký záber v rámci hudobnej scény (Nanosymphony, Altar Quartet, či dokonca aranžérska spolupráca s Rytmusom a symfonickým orchestrom. Obal albumu nafotila fotografka Lujza Fekete. Album z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a sociálny a kultúrny fond SOZA avychádza pod hudobným vydavateľstvom Hlava XXII.

Zloženie albumu:

Hudobný producent/klavír: Ľuboš Šrámek
Výkonný producent/saxofón/bass klarinet: Nikolaj Nikitin
Kontrabas: Robert Balzar, Juraj Griglák
Flauta: Sisa Michalidesová
Gitara: Pavol Bereza
Bicie: Mattia Muller, Jakub Valíček, Dušan Novakov
Sláčikové quarteto: Mucha Quartet
Vokálny hosť: Simona Hulejová (Sellah Luna)


O albume, začiatkoch a jazzmanoch

,,K jazzu som inklinoval už od puberty. Privedila ma k nemu schopnosť improvizácie. Zatiaľ kým moji rovesníci spievali muzikál, či populárne skladby, u seba som vnímal rozdiel. Nebavilo ma interprétovať skladby podľa pôvodnej štruktúry. Neustále som vymýšľal harmónie, menil som formu a hľadal som priestor pre improvizáciu. Nakoniec som dostal úžasnú možnosť vzdelať sa v rámci jazzu na VOŠ Jaroslava Ježka v Prahe u skvelej hlasovej pedagogičky Hanky Peckovej. Obohacujúce boli taktiež hodiny harmónie a improvizácie u Dávida Dorúžku a Milana Svobodu. Hneď po ukončení štúdia som musel s jazzom prestať. Už som viac nedokázal byť v prostredí jazzmanov. Bol som na to až alergický. Myslím si, že sa to môže stať a je to dokonca prirodzené.  S odstupom času to vnímam veľmi pozitívne. Človek nedokáže naraz spracovať také kvantum informácií. Potreboval som čas absorbovať všetky vedomosti, pretriediť ich, zrecyklovať  a zistiť čo s nimi. Nahral som svoj prvý autorský album v elektro popovom štýle a až pred nedávnom som pocítil túžbu vrátiť sa k jazzu. Myslím si, že je veľmi dôležité počúvať svoju intuíciu.

Na album som vybral jazzové štandardy, ktoré nie su bežnému publiku až tak známe. Každá skladba ma v živote nejako ovplyvnila, či už hudobne alebo mi pripomína nejaké životné obdobie.  Mojim cieľom bolo nahrať intímny album a počuvateľný jazz. Na albume sa preto nachádzajú zväčša balady. K dvom skladbám som napísal intrá, ktoré hudobne podfarbili Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek. Asi najdôležitejšia vec je pre mňa pracovať s ľudmi, ktorých mám rád a ktorí ma bavia. S umelcami je to vždy náročné. Viacero z nich funguje na úplne odlišnom princípe. V noci tvoria a cez deň spia. Je pre nich utrpenie ísť na poštu, či vypísať daňové priznanie. Niektorí nevnímajú ani čas. Jazzmani sú ešte osobitná kategória. Je to úžasný pocit vytvárať hudobnú astmoféru v štúdiu a podielať sa na skladbách, ale najprv ich tam všetkých treba dostať a načas!!! 🙂 Samozrejme nehádžem všetkých umelcov do jedného vreca. Ľuboša Šrámeka si veľmi vážim ako hudobníka aj ako osobnosť. Je to absolútny blázon a to na ňom milujem. Nikdy neviete, čo vytvorí a kedy príde 🙂


Ľuboš nielenže zaranžoval celý album, nahral do neho aj klavír, hammond, perkusie, či trúbku. Do niektorých skladieb sme prizvali sláčikové kvarteto Mucha Quartet. Spolupráca s nimi bola extrémne profesionálna a príjemná. Osobne som rád za rôznorodosť  hudobných hostí, ktorí sa podielali na mojom albume. Na dvoch skladbách spolupracoval mladý talentovaný bubeník Mattia Muller, ktorý aktuálne pôsobí na Berklee College of Music v Bostone. Som nesmierne rád, že moje pozvanie na album prijal kontrabasista Robert Balzar, ktorý pôsobí aj vo formáciách JAR či Illustratosphere spolu s Danom Bártom. Ich tvorbu som počúval už ako teenager. Na duet som si prizval nový vychádzajúci talent slovenskú speváčku Simonu Hulejovú alias Sellah Luna. Simona študuje na rovnakej škole v Prahe, ako som študoval ja. Simona patrí  pre mňa medzi top najlepšie slovenské speváčky. Má veľký záber v rámci žánrov – od folkóru, etno až po funky a jazz. Má veľký hlas a potenciál. V duete All The Way odkryla svoju jemnejšiu polohu.“

Pilotný klip – Love Dance

,,Zásadná vec je, že v klipe neúčinkujem, pretože som bol v čase natáčania u barbera  :)” O tento experimentálny klip sa postaral konceptuálny umelec a tanečník Michal Zoller alias ,,Krišpín”. ,,Celý nápad som zveril do rúk Krišpínovi. Určite som nechcel spájať jazz s prvoplánovým obrazom baru a  muzikantami v oblekoch. Tvorbu Michala Zollera sledujem dlho a som jeho fanúšik. Klip natočil na ružový digitálny foťáčik, ktorý vyhral omylom na matematickej olympiáde na základnej škole. Baví ma všednosť tohto klipu a aj jeho kvalita. Keď som ho prvý krát videl, smial som sa. “ V klipe účinkujú tanečníci: Marta Blašková, Ema Gajdošová, Dária Praženková, Martin Procházka. Video natočili: Michal Zoller a Eva Gabrižová.

Jazzová dielňa Doda Šošoku

Samuel Hošek bude súčasťou tohtoročnej jazzovej dielni v Piešťanoch ,,Jazzová dielňa Doda Šošoku”, ktorá sa uskutoční 7-11 augusta, ako lektor spevu popri ďalších renomovaných hudobníkoch, ako sú: Matin Valihora, Nikolaj Nikitin, Kristína Mihaľová, Ľuboš Šrámek a ďalší. Prihlásiť sa môžu všetci záujemcovia do 1. augusta 2023. Viac informácii záujemcovia nájdu na webe.

Bio v skratke:

Samuel Hošek je víťaz viacerých amerických a európskych súťaží. Ako 16-ročný získal štipendium na súkromnej škole v USA, ktoré sa umiestňuje v TOP 50 najlepších súkromných škôl v USA. Vyštudoval divadelnú fakultu na VŠMU a jazzový spev na Konzervatóriu Jaroslava Ježka v Prahe. Aktuálne študuje magisterské štúdium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na katedre Intermédií a malby. Účinkuje v muzikáli The Czech Cabaret Show v pražskom divadle Royal. Popri sólovej kariére spolupracuje ako vokalista s Marikou Gombitovou, Benom Cristovaom, či Lucii Bílou. 5 rokov pôsobil ako hlasový kouč na British International School v Bratislave. Hlasovo pripravoval známe osobnosti ako Evelyn, Jána Jackuliaka, či Kristínu Svarinskú. Medzi jeho hudobné projekty patria aj: Skupina 0u0us, Samuel Hošek Jazz Band a Electric Sabina.


Ocenenia:

  • Nominácia Petra Lipu na kulúrnu udalosť roka Denníka N za rok 2022 – Koncert Samuel Hošek a Nate Smith+ Kinkfolk.
  • Objav divadelnej sezóny 2016-2017 Cena Stana Radiča (Kremnické Gagy)
  • Finalista celoeurópskej súťaže Riga Jazz Stage 2013
  • Víťaz súťaže Nové Tváre Jazzu 2013
  • Absolútny víťaz Xavier Talent Show 2008 (USA)
  • Trojnásobný víťaz celoštátnej súťaže Solo/Ensemble 2008 (USA) 
  • Umelec roka Art Xavier High School 2007/08 (USA)
  • Víťaz celoštátnej výtvarnej súťaže Fox Valley Area High School Exhibition 2007 (USA)

Zdroj: TS, Samuel Hošek