„Nezaspím, kým si ku mne neľahneš…“ Spieva obľúbená slovenská skupina HEX v novom singli „Nezaspím“. Hudbu k skladbe má na konte zohraná autorská dvojica  Peter „Ďuďo“ Dudák a Martin „Fefe“ Žúži. Text napísal Martin „Fefe“ Žúži, ktorému bola inšpiráciou posteľ. Miesto, kde nikto netrávi rád noci sám a ktoré je útočiskom na tretinu života. Pieseň „Nezaspím“ je druhým singlom z pripravovaného albumu kultovej kapely, ktorý vychádza 6. novembra. Vypočujte si zamatový Ďuďov hlas v chytľavej HEXáckej novinke „Nezaspím“!

Skupina HEX vie svojich fanúšikov vždy prekvapiť. Po skladbe „Ľahký song“ predstavuje ďalší singel z pripravovaného albumu. Zvukovo zaujímavá skladba „Nezaspím“ je z HEXáckej autorskej dielne Dudák-Žúži.

„Hudobné nápady si nahrávam doma a v aute do mobilu. A potom si ich porovnávam s Fefeho textami. Tu bol prvotný nápad popevok tuduutuuuudu, k nemu som z textu „Nezaspím“ spravil slohu, z ďalšieho nápadu som pripojil medzihru a Fefe na mieste napísal text a vymyslel aj refrénový text a melódiu. Takže to je naša klasická autorská spolupráca – z pesničky A sa cez nápady B a C dostaneme k piesni D,“ opisuje zrod skladby autor hudby a spevák HEXu Peter „Ďuďo“ Dudák.

Presne takáto forma spolupráce funguje v skupine HEX už roky. A vznikli z nej hity „Vetroň“, „Maťo a Linda“. „Nikdy nebolo lepšie“ či „Keď sme sami“.

„Pesnička „Nezaspím“ vznikla  na poslednú chvíľku počas nahrávania albumu. Text má možno aj sedem rokov, ale nikdy sa nám ho nepodarilo stvárniť tak, aby sme boli spokojní. Až nakoniec mi jedného dňa Ďuďo oznámil, že to urobil úplne inak. Pustil mi nápad v skúšobni a ja som vedel, že sme konečne doma. Trochu sme spolu ešte dotiahli refrén. Odrazu do seba všetko zapadlo a začalo prirodzene fungovať. Jednoducho, nekomplikovane, akoby to odjakživa malo tak byť,“ hovorí textár a gitarista Martin Fefe Žúži a dopĺňa:

„Inšpiráciou mi bola posteľ ako taká. Miesto kde nikto netrávi rád noci sám, ktoré je útočiskom na tretinu života, miesto kde často život aj vzniká, intímny priestor kde sme takmer nahí…“

Ďuďovi je táto pieseň tématicky blízka, pretože často nevie zaspať.

„Možno to bude pre ľudí nezvyčajný singel od HEXu, je tam veľa elektroniky, vocoder, živé bicie sa pridajú až v polovici. Ale my radi takto pokúšame našich fanúšikov, ale aj kolegov a seba, aby sme nezostali stáť na mieste a nehrali dokola jednu úspešnú formulku,“ konštatuje Peter „Ďuďo“ Dudák..

Pieseň „Nezaspím“ sa ako jediná z pripravovaného albumu remixovala v štúdiu u Erika Lososa Horáka. Novinka dostala okamžite aj obrazovú podobu. Réžiu si zobral na starosť Braňo Špacek, ktorý má na konte množstvo klipov pre rôznych interpretov od kapely Lavagance až po Lucii Bílou. .

„Na klip sme oslovili viacero tvorcov, väčšinou nám ponúkali tradičné veci v štýle láska, dievča, chalan… Potom prišiel nápad od Braňa Špačeka, ktorý nám absolútne sadol. Je trošku netradičný, ale hlbší. Máme pocit, že tú pesničku posunul o ďalší level vyššie,“ vysvetľuje Tomáš „Yxo“ Dohňanský, basgitarista a manažér skupiny HEX.

Skupina HEX vznikla v roku 1989 a patrí k najúspešnejším slovenským kapelám. Od svojho vzniku hrá v zložení  Peter „Ďuďo“ Dudák, spev, gitara, klávesy, Martin „Fefe“ Žúži, gitara, Tomáš „Yxo“ Dohňanský, basová gitara a Tibor „Tybyke“ Szabados, bicie.

„To, že spolu fungujeme tak dlho, je možno malý zázrak. Ale je to možno preto, že aj po tých rokoch sme stále kamaráti. A pri hádkach platí – múdrejší ustúpi. A do dôchodku je stále ďaleko…“ smeje sa bubeník Tibor „Tybyke“ Szabados.

HEX má na konte konte mnohé významné hudobné ceny a ich skladby patria medzi poklady slovenskej hudby. Fanúšikovia sa na nový album kultovej kapely môžu tešiť 6. novembra. Informácie o skupine nájdene na www.hex.sk  a na oficiálnej facebook stránke

 

Zdroj: Nora Krchňáková, NK Factory
Foto: Braňo Šimončík