Prvý slovenský komiksový film Parralel je inšpirovaný skutočnými udalosťami! Tvorcovia sa inšpirovali veľkými horolezeckými príbehmi, ktoré ich ovplyvnili. Film venovali pamiatke horolezcov Joe Simpsona, Simona Yatesa, Ueli Stecka. Parralel bude mať slávnostnú premiéru 30. mája a od 31. mája si ju budú môcť pozrieť fanúšikovia v kinách na celom Slovensku. Malú ochutnávku ponúka  oficiálny trailer k filmu, ktorý tvorcovia práve zverejnili!

Unikátny animovaný film Parralel má na konte VISIONFILM / MEDUSA PICTURES, režisér, animátor a scenárista Matyas Brych, producent a výkonný producent Patrizio Gente a Vladimír Kriško, režisér postprodukcie a spoluproducent. Film je sondou do života muža, ktorý všetko stratil, okrem vôle žiť a prežiť. Najväčšou prekážkou pre hlavného hrdinu je doteraz nezdolaná hora Parralel, ktorá je svojím spôsobom symbolom.

„Keď sa nám kopia problémy a potom je z nich kopec, ba dokonca hora, ktorá sa stane neprekonateľnou a uzavrie nás v bezvýchodiskovej situácii. Hlavný hrdina sa v takej ocitol, ale nevzdal sa. Hora predstavuje jeho odlúčenie od reality, prekonáva ju a tým prekonáva aj sám seba. Príbeh muža a jeho rodiny je čisto fikciou režiséra Matyasa, ale horolezecká pasáž je postavená na námete, ktorý vznikol jeho sledovaním horolezeckých dokumentárnych filmov, kde ľudia doslova šplhajú ako mravci, aby sa na vrchole hory dotkli neba,“ vysvetľuje výkonný producent Patrizio Gente.

Obrovskou inšpiráciou filmu mi boli dva veľké príbehy. Jeden sa stal v Andách v 80. rokoch dvom horolezcom Joemu Simpsonovi a Simonovi Yatesovi.

„Tesne pod vrcholom sa im prihodila hrozivá nehoda, keď začali zostupovať po dobytí vysnenej veľhory. Joe si zlomil nohu a v takom momente existuje pre horolezca nepísané pravidlo zraneného nechať na mieste a prežiť aspoň sám, je totiž nereálne zniesť bezvládneho človeka vo výstroji niekoľko sto metrov dole. Tí dvaja muži sa neopustili a rozhodli sa k zostupu zlaňovaním zraneného. Nastala však snehová búrka a Joe sa svojou zlomenou nohou prepadol cez previs, odkiaľ sa nedokázal vyšplhať späť. Stiahol so sebou aj svojho kamaráta Simona a ten sa preto po niekoľkých hodinách na pokraji síl rozhodol, že priateľa z lana odreže. Sám sa dostal do základného tábora úplne vyčerpaný a psychicky zničený a myslel si, že je jeho kamarát mŕtvy. Ten však pád z lana nielenže prežil, ale hrdinsky sa štyri dni plazil po ľadovci, vysilený a dolámaný, aby sa tento príbeh stal jednou z najväčších legiend o prežitie v divočine,“ hovorí Matyas Brych, animátor, scenárista a režisér animácie.

Druhou veľkou inšpiráciou je životný príbeh a postava horolezca Ueliho Stecka, označeného ako „švajčiarska mašina“. Ten bez istenia zdolával rýchlolezectvom horskými masívmi v niekoľkých hodinách tam, kde sa celé expedície dostávajú za niekoľko dní.

„Bol držiteľom rekordov na Eigeru, Matterhornu a ďalších gigantoch a v apríli minulého roka sa pokúsil o neuveriteľné v Himalájach. Chcel na jeden záťah pokoriť trojicu hôr Nutze, Everest a Lhotse bez kyslíka a navyše cez veľmi ťažkú trasu. Zomrel pri tréningu po páde zo skaly. Podľa môjho skromného názoru išlo o najlepšieho horolezca, aký kedy žil, ktorému sa však stala osudnou najvyššia hora sveta,“ dodáva Matyas Brych.

Film vznikal na Slovensku v Bratislave, Košiciach a Svidníku a v Českej republike a má dĺžku 82 minút.

„Film je určený dospelým divákom, naladených na rovnakú vlnovú dĺžku, nakoľko ide o silný príbeh zo súčasnosti. Riešia sa v ňom životné nástrahy a prekážky, ktoré prežívajú bežne dospelí ľudia. Vzhľadom k závažnosti témy to nie je príbeh úplne vhodný pre malé deti, ale dúfame, že dospelé publikum si nájde a zaujme. Publikum, ktorému sa páči mysteriozita, hory, dráma, fantasy a snáď trošku aj rozprávka…“ uzatvára výkonný producent Patrizio Gente.

Komiksová dráma pre dospelých Parralel bude mať slávnostnú premiéru 30. mája a od 31. mája si ju budú môcť pozrieť fanúšikovia v kinách na celom Slovensku.

Zdroj: Nora Krchňáková, NK Factory
Foto: Parralel