Ani len netušíme aké je to naše Slovensko pestré. Máme mnoho talentov. Hudobníkov, spevákov, hercov – no na tých čo sú zväčša tzv. za plátnom sa zabúda, a nemalo by. Dnes sme sa rozhodli vyspovedať autora, skladateľa, ktorý komponuje nielen dušou, ale a srdcom a hudba je pre neho denným chlebíkom, ktorý ak niekomu zachutí, je veľmi rád.

Vyspovedali sme Martina Kráľa, skladateľa a klaviristu, ktorý sa venuje prevažne popu, no jeho tvorba je veľmi emotívna a jeho meno v nás zarezonuje skôr vďaka tomu. Komponuje srdcom a podľa jeho štedrých a milých slov stále ním komponovať bude. Má za sebou dlhú cestu a mnoho spoluprác. Ale ako vlastne celá táto jeho púť začala?

Aká bola cesta k tomu, čomu sa aktuálne venuješ?

Moja cesta sa začala už v útlom detstve, kedy som zistil, že hudba je blízka môjmu srdcu. Následne som nastúpil na umeleckú klavírnu školu a po tejto škole som sa začal venovať hudbe ako samouk. Prišiel som na to, že mám absolútny hudobný sluch, že cítim hudbu. Začal som najprv prerábkami piesní, neskôr som začal skladať vlastnú tvorbu a toto obdobie trvalo približne 15 rokov. Potom som sa vydal na cestu profesionálnu, chodil som hrávať aj po Európe či Slovensku. Nebál som sa výziev, nebál som sa prísť do baru sadnúť za klavír. Pocit, že postupne prichádzajú ľudia a ich tvorba sa im páči je na nezaplatenie a to je vlastne aj dôvod, prečo sa hudbe ako takej venujem dodnes. Dôkazom toho je aj môj debutový album, ktorý som vydal so svojou autorskou tvorbou, a kde podstatou bol okrem klavírnej tvorby aj vizuál.

Čo chceš svojou hudbou povedať?

Odpoviem jednoducho tak, ako v každom rozhovore. Hudbou chcem ľudí liečiť, dodať im energiu, úsmev na tvári, pomáhať im a uľahčiť im každodenný život, dostať za to spätnú väzbu, čo sa vlastne aj deje a to je to najkrajšie, čo za to môžem dostať.

Máš nejaký cieľ, ktorý by si chcel dosiahnuť?

Cieľov je viac, ale je predsa jedna vec, ktorú by som chcel spraviť, aj keby to malo byť až počas mojej staroby a to je soundtrack do nejakého Oscarového filmu, postaviť sa niekde v Amerike na nejakom odovzdávaní cien na javisko ako skladateľ a súčasť nejakého filmového projektu.

Čo plánuješ do budúcna?

Do budúcna plánujem ďalší album, názov však ešte neviem prezradiť. Tvorím postupne spolupráce. Najnovšia je s Paľkom Drapákom – legendou našej rockovej slovenskej scény, tiež mám veľa spoluprác rozpracovaných s inými interpretmi, takže sa veľmi teším. Mal by z toho vzniknúť klavírny pop album s autorskou tvorbou.

Na čo sa máme tešiť?

Fanúšikovia sa môžu tešiť na album plný originálnej hudby. Každá pesnička bude iná a svojim spôsobom originálna a bude tam veľa kvalitných interpretov – spevákov a speváčok a myslím si, že pracujem na albume, ktorý tú ešte nebol a takto posunúť latku ešte vyššie s tým, že motto albumu bude – hudba nemá hranice – je to nekonečný vesmír.

Viac sa o Martinovi dozviete na jeho facebooku alebo instagrame.

Zdroj: Bianka Knutová
Foto: Martin Král