Festival Rock For People 2023 štartuje už o týždeň. Pripravili sme pre Vás praktické rady a súhrn informácii ktoré sa oplatí poznať, ak sa chystáte na toto jedinečné podujatie.

Po vypredanom a historicky najväčšom ročníku 2022, organizátori posúvajú festival opäť o úroveň vyššie. Napriek navýšenej kapacite a očakávanej návštevnosti 40 000 ľudí, sa však nákup vstupeniek neoplatí nechávať na poslednú chvíľu. Vo väčšine z kategórií totiž ostáva menej ako 15% lístkov. Na celý festival sú okrem základnej 4-dňovej vstupenky (159 € / 3 790 Kč) k dispozícii aj vstupenky pre vekové kategórie 10-14 rokov (dieťa), 15-17 rokov (junior) a 60 + (senior). Deti do 10 rokov majú vstup na festival zadarmo. Samozrejmosťou sú ZTP vstupenky a bezbariérovosť areálu. Zatiaľ čo sú 4-dňové VIP vstupenky s vlastnou tribúnou či vybraným občerstvením zdarma už vypredané, pre záujemcov o vyššie pohodlie sú ešte v ponuke vstupenky typu Comfy+ (229 € / 5 490 Kč), ktoré okrem iného zahŕňajú vstup do oddychovej zóny v hangári s vlastným barom a možnosťou stretnutia sa s vybranými kapelami a organizátormi festivalu. Na výber sú aj 1-dňové vstupenky, a to v jednotnej cene 92 € (2 190 Kč). Okrem oficiálneho predaja je vstupenky možné zakúpiť, prípadne aj za výhodnejšie ceny prostredníctvom platformy TicketSwap, ktorá je určená pre oficiálny sekundárny predaj a nákup vstupeniek.


Čo sa týka prípravy na festival, zoznam zakázaných, ale aj naopak odporúčaných predmetov je zverejnený na webe festivalu. Na festivale Vás už môže čakať napríklad aj tričko či iný merchandise Rock For People, ktorý sa dá predobjednať. Pri balení sa na festival je dobré mať na pamäti aj tradičné fotenie v kostýmoch. Všetky platby na festivale budú aj tento rok cashless, preto sa vopred oplatí myslieť aj na nabitie si kreditu na NFC čip, ktorý dostanete na náramku pri vstupe. Online nabíjanie je možné na základe čísla vstupenky a to do 7.6. 14:00. Na mieste je prvé dobitie spoplatnené sumou 50 Kč. Neminutý kredit Vám bude na žiadosť vrátený po skončení festivalu.

Odporúčaný príjazd do Hradca Králové je hromadnou dopravou – vlakom, či diaľkovými autobusmi. Pre cestu vlakom je dokonca možné využiť 30 % zľavu na spiatočný lístok od spoločnosti České dráhy. K areálu letiska sa potom dostanete bezplatnou kyvadlovou dopravou s častou frekvenciou jázd TAM aj NASPÄŤ na vlakovú či autobusovú stanicu. Jazdu na festival do 45 minút zdarma ponúkajú aj zdieľané bicykle Nextbike. K dispozícii bude aj úschovňa pre odloženie vlastného bicykla v stráženej, no nezastrešenej zóne. Ak sa už rozhodnete ísť autom, existuje možnosť dohodnutia si spolujazdy, ktorou tiež znížite dopady cesty na životné prostredie. Parkovanie sa predáva na rovnakej web stránke ako vstupenky a cena sa pohybuje od 7 € (150 Kč) za deň po 36 € (850 Kč) za 4-dňové státie v blízkosti areálu. Spanie v aute je s výnimkou Caravan a Park Camp-u zakázané. Posledný voľný kemping je pre návštevníkov s vlastným stanom, a to v cene 42 € (990 Kč) na 4 dni za osobu.

Jeden z najväčších festivalov v Českej republike sa začína už v stredu 7.6.2023 od 15:00, kedy bude možné rozložiť si stany a užiť si warm-up párty vo vlastnej réžii. Oficiálne sa potom brány areálu otvoria vo štvrtok 8.6. o 12:00. Mapu areálu spolu s otváracími hodinami je možné stiahnuť si na tomto linku.


Rock For People nie je len hudobným festivalom, ale na svoje si prídu aj milovníci kvalitného jedla a pitia. Do kompostovateľných obalov si budete môcť vybrať z naozaj širokej palety jedla, najmä z domácich a lokálnych surovín. Rozšírená bude aj ponuka rastlinných a bezmäsitých jedál. Okrem rôznych typov nápojov bude na výber aj takmer 100 druhov pív, ktoré Vám rovnako ako aj iné nápoje načapujú do vratných pohárov Nicknack. A to je len zlomok z ekologických zámerov festivalu. Triediť sa bude 18 druhov odpadu, s ďalším lokálnym využitím. Zálohované budú okrem pohárov aj PET-fľaše či plechovky.

Počas celého festivalu budú nepretržite k dispozícii úschovne a energy pointy na dobitie telefónu. Na výber bude od jednorazovej úschovy vecí až po skrinku s vlastným kľúčom a s elektrickou zásuvkou. Za poplatok sa bude dať zapožičať aj powerbanka či kábel.

A teraz tá najdôležitejšia súčasť – harmonogram koncertov. Na siedmych pódiách sa vystrieda vyše sto umelcov. Samozrejme sa nedá spomenúť všetkých a záleží aj od každého vkusu, ale odporúčame sa presúvať medzi pódiami a objavovať aj nové kapely, ktoré sú často príjemným prekvapením. Práve na Rock For People čakajú na fanúšikov rôzne hudobné novinky, objavy a typická je aj zmes žánrov. Čo sa týka vonkajších pódií, vystúpenia na hlavnom KBYoutube Music stage-i sa časovo vystriedajú. Vo štvrtok otvorí KB stage kapela Lorna Shore a nasledovať budú I Prevail, Architects a headliner Slipknot. Zaostávať nebude ani Youtube Music s Horkýže slíže, Anti-Flag a Simple Plan. Najväčší z festivalových stanov Evropa 2 bude hrať väčšinou zároveň s Youtube Music, no program sa tam vystrieda s blízkym vonkajším Stage Petra Svobody, kde sa často objavia domáce kapely. Štvrtkový program práve tam vyplní celosvetová súťaž mladých kapiel Planetrox. Z piatkového programu budú lákať kapely ako Hollywood Undead, Billy Talent, ale aj na festivale obľúbená Vypsaná fixa. Večerným headlinerom bude Machine Gun Kelly, ktorý potvrdzuje práve hudobnú rozmanitosť festivalu. O zakončenie druhého večera sa postarajú napríklad Palaye Royale či Sleep Token. Sobota bude patriť kapelám The 1975, Papa Roach, While She Sleeps či domácim Wohnout, Cocotte Minute a From Our Hands. Headlinerom posledného večera bude kapela Muse, program v nedeľu žánrovo obohatí aj Ben Cristovao, Václav Neckař a Bacily, či Filharmónie a Cimbalová hudba z Hradca Králové. Posledný večer a tým aj celý festival súčasne zakončí kapela Tata Bojs a umelkyne girli a Tigress. V stane ČT Art sa okrem večerného hudobného programu budú odohrávať aj pestré sprievodné podujatia, ako napríklad obľúbený AZ kvíz s Alešem Zbořilem, ktorý dostane svoj slot dokonca každý deň. Bohatý program zastrešia aj Conference a Solar stage. Zúčastniť sa budete môcť pestrej ponuky prednášok, workshopov a debát. Pre športu-chtivých budú pripravené lekcie tanca, jogy a tradičná U-rampa. Premietané budú dokumentárne filmy, vystúpia stand-up umelci a víziu ekologicky sebestačného festivalu Vám predstavia v rámci KB Futurefest 2030. Chýbať nebudú ani Secet Shows a špeciálne unplugged vystúpenia, vo štvrtok to bude napríklad na festivale obľúbená kapela John Wolfhooker. Novinkou bude sobotné premietanie finále futbalovej Ligy majstrov a pripravené bude aj obľúbené karaoke a silent disco. Záujemci si navyše budú môcť zakúpiť designové oblečenie a šperky od českých značiek, či nechať sa nalíčiť a vytvoriť si festivalovú vizáž.


Hudobný program historicky najväčšieho ročníku Rock For People vyvrcholí v nedeľných nočných hodinách a kempingové areály sa postupne vyprázdnia do pondelka 12.6. 12:00. Tu však Rock For People 2023 nekončí. Na Brnenskom Výstavisku totiž fanúšikov čaká oficiálna afterpárty. Pravdepodobne na jednom zo svojich posledných koncertov v okolí sa pred plánovaným rozpadom predstaví kapela Sum 41 spolu s hosťami The Hara a Beauty School Dropout. Vstupenky sú v predpredaji za 1 250 Kč.

Ak chcete mať všetky informácie stále po ruke, v príprave je oficiálna aplikácia Rock For People, ktorú si budete môcť už onedlho stiahnuť na svoje mobilné zariadenia.

Text: Linda Koníková, PartyPortal.sk
Zdroj, foto: Rock for People