Hudobné ceny Rádia_FM sú rozdané. Počas víkendu, ktorý bol v Slovenskom rozhlase venovaný domácej hudbe, bodovali Chiki Liki tu-a, Lash & Grey či Tamara Kramar. Mená víťazov 14. ročníka Radio_Head Awards boli odhalené počas dvoch slávnostných večerov.

Počas sobotného večera boli odhalené mená ďalších ocenených v rámci hudobných cien Radio_Head Awards a vznikol tak kompletný zoznam víťazov 14. ročníka. Prešovskí Chiki liki tu-a nahrali podľa hlasovania poslucháčov Album roka. Objavom minulého roka sa stala hudobníčka Tamara Kramar a Debut roka nahrali Vec Švidraň. Skladbou roka sa stala After War dvojice Lash & Grey, ktorí tak v hlasovaní poslucháčov predbehli po dvakrát nominovaných Chiki liki tu-a a Štefana Kráľoviča s projektom FVLCRVM. Darilo sa aj kapele Noční jazdci, ktorá si odniesla Ocenenie Nadácie Advance Investments, ktoré im pomôže nahrať svoj debutový album.

Chiki liki tu-a a Tamara Kramar počas večera aj vystúpili. Milana Lasicu si hneď na úvod večera uctili Bolo nás jedenásť. Prekvapením večera bolo vystúpenie, ktoré na počesť zosnulého Miroslava Žbirku odohrala superskupina, ktorá vznikla len pre tento večer. Stretli sa v nej Nora Ibsenová (Fallgrapp), Anna Óváry (Buy Her Sugar), Pavol Hubinák, Štefan Bugala, Daniel Baláž či Juraj Gregorík. Miroslav Žbirka počas večera získal in memoriam Ocenenie za prínos do hudby.

Už v piatok večer boli odhalené mená víťazov porotcovských kategórií. Počas žánrovo bohatého večera sa darilo aj projektu Isama Zing Jonatána Pastirčáka, ktorý nahral Album roka podľa novinárov. Ceny z dielne sochárky Miry Podmanickej, ktoré navrhla Bety K. Majerníková si odniesli aj Pil C, Angrusori, Subtension či Cranial Void. V kategórii Jazzová hudba bodovali hneď dvaja víťazi – Lukáš Oravec a František Báleš Ansámbel.


Víťazi 14. ročníka Radio_Head Awards:

Album roka 2021
Chiki liki tu-a – Venované pamiatke budúcich zosnulých

Skladba roka 2021
Lash & Grey – After War

Objav roka 2021
Tamara Kramar

Debut roka 2021
Vec Švidraň – Hudba k láske

Album roka / Cena novinárov 2021
Isama Zing – Blurry AF

Elektronická hudba 2021
Subtension – Stranger

Hip-hop / Rap / R’n’B 2021
Pil C – Odsúdení na úspech

Hard & Heavy 2021
Cranial Void – Celestial

World Music / Folk 2021
Angrusori – Live at Tou

Jazzová hudba 2021
František Báleš Ansámbel – Hviezdoslav SONETY
Lukáš Oravec – Movin‘ Spirit

Klasická hudba 2021
Štátna filharmónia Košice – Ján Cikker – O živote
(Zbyněk Müller – dirigent, Peter Himič – recitácia)

Experimentálna hudba 2021
Lucia Nimcová & Sholto Dobie – DILO

Ocenenie za prínos do hudby 2021
Miroslav Žbirka

Ocenenie Nadácie Advance Investments 2021
Noční jazdci

Zdroj: Filip Púchovský, RTVS