Do kategórie Najlepší hraný film bolo prihlásených 11 filmov. O prvenstvo zabojujú čierna komédia Invalid, historická dráma Slúžka a dráma Svetloplachosť. Snímky Invalid aj Slúžka majú každá po 13 nominácií.

Členovia Slovenskej filmovej a televíznej akadémie rozhodli o nomináciách na prestížne ocenenie filmovej tvorby Slnko v sieti. Aj za rok 2023 posudzovali celkovo 18 kategórií a prihlásených bolo 34 filmových a televíznych diel. V kategórii Najlepší hraný film vyberali spomedzi 11 filmov, v kategórii Najlepší dokumentárny film spomedzi 13 filmov a v kategórii Najlepší animovaný film vyberali ten najlepší zo 6 prihlásených prác.

Najväčšími rivalmi sa v aktuálnom ročníku stanú dva odlišné žánre – čierna komédia Invalid v réžii Jonáša Karáska a historická dráma Slúžka v réžii Mariany Čengel Solčanskej, ktoré obidve získali po 13 nominácií. Invalid sa okrem nominácie na Najlepší hraný film teší aj z nominácií v kategóriách Najlepšia filmová réžia, Najlepší filmový scenár, Najlepší kameramanský výkon, Najlepší filmový strih, Najlepší filmový zvuk, Najlepšia filmová hudba, Najlepší architekt – scénograf, Najlepšie kostýmy, Najlepšie masky, Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe a Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej aj vedľajšej úlohe.


Snímka Slúžka obsadila nominačne takmer všetky tie isté kategórie, avšak namiesto nominácie za hlavnú a vedľajšiu mužskú rolu získala jednu v kategórii Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe a až dve v kategórii Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe.

Tretím nominovaným hraným filmom sa stala dráma Svetloplachosť režisérov Ivana Ostrochovského a Pavla Pekarčíka, ktorá zabojuje aj v kategóriách Najlepšia filmová réžia a Najlepší filmový strih.

O Najlepšiu filmovú réžiu tak budú súperiť Mariana Čengel Solčanská (Slúžka), Jonáš Karásek (Invalid) a Ivan Ostrochovský a Pavol Pekarčík (Svetloplachosť).

Na cenu za Najlepší filmový scenár sú nominovaní Miro Šifra (Úsvit), Tomáš Dušička (Invalid) a Mariana Čengel Solčanská a Hana Lasicová (Slúžka).

V kategórii Najlepší dokumentárny film sú nominované filmy Emília (réžia Martin Šulík), Poznámky z Eremocénu (réžia Viera Čákanyová), Pozor, padá SNG! (réžia Jana Durajová a Lena Kušnieriková) a Všetci ľudia budú bratia (réžia Robert Kirchhoff).


O Slnko v sieti v kategórii Najlepší animovaný film zabojujú Lesná päťka – Ja hodím najďalej! režisérky Ivany Laučíkovej, Tonko, Slávka a kúzelné svetlo režiséra Filipa Pošivača a Umelohmotné nebo režisérskeho dua Tibor Bánóczki a Sarolta Szabó.

Spomedzi ženských hereckých výkonov v hlavnej úlohe členov STFA zaujali Dana Droppová (Slúžka), Natália Germáni (Jej telo) a Eliška Křenková (Helena Hauptová). V rámci ženských hereckých výkonov vo vedľajšej úlohe sú nominované Éva Bandor (Moc), Oľga Belešová (Invalid), Vica Kerekes (Slúžka) a Anna Geislerová (Slúžka).

Nomináciám za mužský herecký výkon v hlavnej úlohe sa tešia Ady Hajdu (A máme, čo sme chceli), Gregor Hološka (Invalid) a Daniel Fischer (A máme, čo sme chceli). V kategórii Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe porotcov zaujali Zdeněk Godla (Invalid), Milan Ondrík (Úsvit) a Attila Mokos (Moc).

Soška bude po druhýkrát odovzdaná aj v kategórii Najlepší televízny film / séria / seriál. Členovia akadémie v tejto kategórii nominovali seriály Dunaj, k vašim službám režisérov Petra Hofericu a Petra Magáta, Matematika zločinu režiséra Petra Bebjaka a film Tri zlaté dukáty režisérky Mariany Čengel Solčanskej.


Slávnostné vyhlásenie národných filmových cien Slnko v sieti za rok 2023 sa uskutoční 26. apríla 2024 o 20:30 hod. v priestoroch Slovenského rozhlasu. RTVS bude už tradične na Jednotke vysielať priamy prenos z odovzdávania ocenení.

Pozrite si kompletný zoznam nominovaných filmov a osobností v jednotlivých kategóriách na národnú filmovú cenu Slnko v sieti za rok 2023:

NAJLEPŠÍ HRANÝ FILM
Invalid, r.: Jonáš Karásek prod.: Maroš Hečko, Peter Veverka
Slúžka, r.: Mariana Čengel Solčanská prod.: Radka Machalová, Simona Bago Móciková
Svetloplachosť, r.: Ivan Ostrochovský, Pavol Pekarčík prod.: Ivan Ostrochovský, Albert Malinovský, Katarína Tomková, Tomáš Michálek, Kristýna Michálek Květová

NAJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNY FILM
Emília, r.: Martin Šulík prod.: Dávid Čorba, Mario Homolka
Poznámky z Eremocénu, r.: Viera Čákanyová prod.: Matej Sotník
Pozor, padá SNG!, r.: Jana Durajová, Lena Kušnieriková prod.: Zuzana Mistríková, Ľubica Orechovská, Arkaitz Basterra Zalbide
Všetci ľudia budú bratia, r.: Robert Kirchhoff prod.: Robert Kirchhoff, Jiří Konečný, Tibor Horváth, Alena Mullerová, Juraj Demovič, Peter Dubecký


NAJLEPŠÍ ANIMOVANÝ FILM
Lesná päťka – Ja hodím najďalej!, r.: Ivana Laučíková prod.: Katarína Kerekesová
Tonko, Slávka a kúzelné svetlo, r.: Filip Pošivač prod.: Jakub Viktorín, Pavla Janoušková Kubečková
Umelohmotné nebo, r.: Tibor Bánóczki, Sarolta Szabó prod.: Juraj Krasnohorský

NAJLEPŠIA FILMOVÁ RÉŽIA
Mariana Čengel Solčanská, film: Slúžka
Jonáš Karásek, film: Invalid
Ivan Ostrochovský, Pavol Pekarčík, film: Svetloplachosť

NAJLEPŠÍ FILMOVÝ SCENÁR
Mariana Čengel Solčanská, Hana Lasicová, film: Slúžka
Tomáš Dušička, film: Invalid
Miro Šifra, film: Úsvit

NAJLEPŠÍ KAMERAMANSKÝ VÝKON
Denisa Buranová, film: Tonko, Slávka a kúzelné svetlo
Ladislav Janošťák, film: Slúžka
Tomáš Juríček, film: Invalid


NAJLEPŠÍ FILMOVÝ STRIH
Ondrej Azor, film: Slúžka
Matej Beneš, film: Invalid
Ivan Ostrochovský, Pavol Pekarčík, Martin Piga, film: Svetloplachosť

NAJLEPŠÍ FILMOVÝ ZVUK
Miloš Hanzély, film: Slúžka
ušan Kozák, Tobiáš Potočný, film: Moc
Viktor Krivosudský, film: Invalid

NAJLEPŠIA FILMOVÁ HUDBA
Vladimír Godár, film: Emília
Vladimír Martinka, film: Slúžka
Matúš Široký, Marcel Buntaj, film: Invalid

NAJLEPŠÍ ARCHITEKT – SCÉNOGRAF
Pavel Andraško, film: Invalid
Tomáš Berka, film: Slúžka
Henrich Boráros, film: Úsvit


NAJLEPŠIE KOSTÝMY
Zuzana Bambušek Krejzková, film: Invalid
Jarmila Dunděrová, film: Úsvit
Katarína Štrbová Bieliková, film: Slúžka

NAJLEPŠIE MASKY
Martin Blizniak, Miroslava Krepsová, film: Slúžka
Martin Jankovič, Lenka Nosková, film: Úsvit
Andrea Štrbová, film: Invalid

NAJLEPŠIE VIZUÁLNE EFEKTY
Ladislav Dedík, Andrea Vrábelová, film: Perinbaba a dva svety
Peter Košťál, film: Umelohmotné nebo
Michal Křeček, Josefína Jiráňová, film: Tonko, Slávka a kúzelné svetlo
Boris Masník, film: Úsvit

NAJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNEJ ÚLOHE
Dana Droppová (Anka), film: Slúžka
Natália Germáni (Andrea), film: Jej telo
Eliška Křenková (Helena Hauptová), film: Úsvit


NAJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON VO VEDĽAJŠEJ ÚLOHE
Éva Bandor (matka Mária), film: Moc
Oľga Belešová (Mária), film: Invalid
Vica Kerekes (Líza), film: Slúžka
Anna Geislerová (Kristína), film: Slúžka

NAJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNEJ ÚLOHE
Ady Hajdu (Daniel), film: A máme, čo sme chceli
Gregor Hološka (Lacko), film: Invalid
Daniel Fischer (Peter), film: A máme, čo sme chceli

NAJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON VO VEDĽAJŠEJ ÚLOHE
Zdeněk Godla (Gabo), film: Invalid
Milan Ondrík (Róbert), film: Úsvit
Attila Mokos (otec Péter), film: Moc

NAJLEPŠÍ TELEVÍZNY FILM/MINISERIA/SERIÁL
Dunaj, k vašim službám, r.: Peter Hoferica, Peter Magát prod.: Peter Kelíšek, Alexandra Dubovská
Matematika zločinu, r.: Peter Bebjak prod.: Iva K. Jestřábová, Rasťo Šesták, Peter BebjakTri zlaté dukáty, r.: Mariana Čengel Solčanská prod.: Silvia Panáková, Zuzana Balkoová

Zdroj: Perla Žinčíková