Témou tohtoročného Festivalu SLovO aleBO huDbA budú priestory slobody. Za necelé tri dni ponúka intenzívny program – päť koncertov, dva filmy, výstavu a autorské čítanie. Tri diskusie sú venované ideálom disentu a reality, priestorom slobody v čase normalizácie a v nadväznosti na film Komúna Marcelovi Strýkovi a košickému disentu. Rodinný, undergroundový a disidentský festival vznikol pred štyrmi rokmi, jeho zakladatelia chceli upozorniť na život obyvateľov Československa v období normalizácie, od okupácie do Nežnej revolúcie (1968 – 1989). Aktuálny ročník sa uskutoční od 3. do 5. septembra 2021 v Art Cafe v Banskej Štiavnici.

„Festival vznikol preto, lebo nás negatívne fascinovala predstava života v normalizačnom, neslobodnom, ostnatými drôtmi obohnanom Československu po roku 1968. Naším hlavným zámerom je priniesť do verejného priestoru diskusiu o období normalizácie, na ktoré generácia dnešných štyridsiatnikov spomína ako na roky svojho detstva, mladší od nás o ňom nemajú prakticky žiadne informácie ani pocity, pritom generácia našich rodičov ešte nestihla vypovedať dostatočne svoje príbehy a nám je ľúto sa ich na ne neopýtať,“ povedala spoluzakladateľka festivalu SLovO aleBO huDbAZuzana Bargerová. Na festival okrem umelcov pozývajú pamätníkov z rôznych priestorov slobody – z exilu, periférie, z undergroundu, aj disidentov, ktorí konfrontovali režim verejne.

Festival otvorí v piatok 3. septembra 2021 film Komúna, po projekcii budú o Marcelovi Strýkovi a košickom undergrounde diskutovať bývalý minister kultúry Agnes Snopko, režisér filmu Jakub Julény a hudobník a skladateľ Miro Tóth, moderovať bude Michal Havran. Témou rannej sobotnej diskusie budú Priestory slobody v čase normalizácie, dve historičky, Júlia Čížová a Katarína Jantulová, si pre nás pripravili diskusiu o environmentálnych hnutiach a formovaní hudobnej scény v socializme, moderovať bude Peter Markovski. Alexander Balogh sa bude v sobotu poobede rozprávať so spisovateľom Josefom Holcmanom, ktorý plánuje divákom aj čítať zo svojej tvorby. Holcman (1952) je spisovateľ, divadelník a právnik. Bol hercom a vedúcim Malej scény Mestského divadla Zlín, je autorom takmer dvadsiatky kníh.

V nedeľu predpoludním je na programe záverečná diskusia, o ideáloch disentu a realite, stretnú sa v nej bývalá disidentka Jarmila Johnová a režisérka dokumentárnych filmov Kristína Vlachová, debatu povedie Soňa Gyarfašová.

Tradične má v dramaturgii festivalu silné zastúpenie hudba. Návštevníkov/návštevníčky čakajú koncerty formácií: Charmsove deti, DRŤ, Ľahká Múza, Ruce naší Dory, KRCH-OFF BAND ako aj sety DJ Maroša Pavúka a Peťa Markovského.

Na prízemí a v záhrade Art Cafe bude sprístupnená výstava sochárky Anny Horváthovej, ktorú otvorí kurátorka Juliana Mrvová. Jej diela sú zastúpené v galériách i súkromných zbierkach doma i v zahraničí.


Festival na tretí deň uzavrie film Kristíny Vlachovej Poselství Jana Palacha. Režisérka sa v snímke sústredila na Palachovo rodinné zázemie, priateľov, spolužiakov i pedagógov, aby osvetlila motív jeho obete.

Minulý ročník festivalu SLovO aleBO huDbAbol poznačený pandémiou, no organizátorom sa podarilo urobiť verziu festivalu pre menej divákov s rovnako silným programom ako po minulé roky. „Vystúpili páni z Jednofázového kvasenia, Eva Turnová sa vrátila s kapelou Eturnity, a Jozef Lupták s Borisom Lenkom odohrali akustický koncert v záhrade za Art Cafe. Diskutovali sme o ekológii z ochranárskeho hnutia 70.-80. rokov, Markom a Maňom Hubovcami, o ekológii v modernom súčasnom umení s Andrejom Dúbravským a Zuzanou Duchovou, i s autorom knihy „Básník“ o básnikovi Ivanovi Blatnom, Martinom Reinerom. Jedným z vrcholov festivalu bola debata s organizátorom zakázaného koncertu speváčky Nico v Prahe v roku 1985, Milošom Čuříkom. Prvýkrát v histórii Art Cafe sme mali vystavené aj sochy, sochára a ochranára  Marka Hubu,“ doplnila Zuzana Bargerová.

Festival začínal v roku 2018 „na kolene“, financovaný z vlastných zdrojov zakladateľov. Pozvali Mareka Švehlu s knihou o Martinovi Ivanovi Jirousovi „Magor a jeho doba“, konal sa spoločný koncert mladých hudobníkov z Plastic People of the Universe Revival band a Evy Turnovej. Premietal sa film Varga a po projekcii sa diskutovalo. Príbehy z osady Brízgalky sprostredkovali osadníci, ktorí sa na nej stretávajú štyridsať rokov.

„Prvý ročník sme robili z vlastných zdrojov, z úspor, grafiku sme si robili sami na písacom stroji. Na ďalší rok sme získali symbolickú podporu od FPU a odvtedy je festival súčasťou našej každoročnej dramaturgie. Tím okolo festivalu v roku 2019 pribral medzi seba Peťa Markovského či Soňu Gyarfašovú, ale veľmi nám pomohli konzultácie a odporúčania množstva ďalších ľudí, Agnesa Snopka, Alexandra Balogha, Oľgy Gyarfášovej či Jarmily Johnovej. Festivalovú radu v súčasnosti tvoria novinári Alexander Balogh, Soňa Gyarfašová, náš „dramaturg pre druhú kultúru“ Peter Markovski a ja,“ doplnila Zuzana Bargerová z Art Cafe, ktorá stojí spolu s Tomášom Lazarom z miestneho Antikvariátika za myšlienkou festivalu tohto zamerania. Jeho vznik inšpirovali rozhovory s ich rodičmi i rodinné osudy a rovnakou mierou ich priatelia spomedzi brízgalských osadníkov a rozhovory s nimi.


4. ročník festivalu bolo možné uskutočniť najmä vďaka podpore Grantu EHP, z finančných prostriedkov Islandu, Lichtenštajnska a Nórska. Na projekt „Slovensko-islandskej spolupráce pri rozvoji malých a kultúrnych centier – SLICE“ v roku 2020 grant získali OZ Povala (Art Cafe) a islandská organizácia Rockall. Celoročný projekt sa zameriava jednak na kultúrnu výmenu s Islandom, ale prinesie okrem dvoch festivalov niekoľko výrazných podujatí venovaných mladým ľuďom, seniorom či ľuďom žijúcim vo vylúčených komunitách. Grant EHP zároveň podporí zachovanie kultúrneho centra Art Cafe, čiastočným financovaním jeho stálych aktivít. Viac informácii nájdete na stránke.

PROGRAM

3. 9.  2021

17h00-17h30 otvorenie 4. ročníka festivalu

17h30 film KOMÚNA, premietanie za prítomnosti režiséra Jakuba Julényho

19h30 Diskusia o Marcelovi Strýkovi a košickom undergrounde (diskutujú bývalý minister kultúry Agnes Snopko, režisér filmu Jakub Julény a hudobník a skladateľ Miro Tóth, moderuje Michal Havran)

Dokumentárny film Jakuba Julényho zachytáva spoločenstvo ľudí okolo           osobnosti Marcela Strýka, ktorí sa stali outsidermi z vlastnej vôle, žili slobodne na okraji totalitnej spoločnosti. O aspektoch a okolnostiach tvorby filmu, ako aj o spoločenstve samotnom budú diskutovať Jakub Julény, Agnes Snopko, Miro Tóth s moderátorom Michalom Havranom.

21h15
Koncert Charmsove deti

Spontánne mixujú zvuk elektrických gitár, pesničky, básne a rap. Vychádzajú z poetiky garážových kapiel 90. rokov. Otvorená platforma hudobníkov prepája ostrieľaných profesionálov s nováčikmi. Niektorí ostávajú, iní sa pristavia iba na chvíľu, ďalší sa pridávajú. Doteraz sa v kapele vystriedalo 15 protagonistov. Aktuálna zostava prepája hudobníkov z Kyjeva cez Marikovú až po Buenos Aires.


21h45
Koncert DRŤ

Kapela zložená zo špičkových slovensko-maďarských hudobníkov pod vedením Mira Tótha a Michala Kaščáka. Na svojom prvom albume Puntičkár, ktorý je venovaný obetiam perzekúcií, represií a vrážd komunistického režimu, zhudobnili výroky bývalého generála ŠtB Alojza Lorenca.

Po koncertoch DJ Maroš Pavúk a Peťo Markovski

Maroš Pavúk, majiteľ legendárneho breznianskeho klubu Bombura, spolu s Peťom Markovským, nám z platní zahrajú svoje obľúbené songy.


4. 9.  2021

10h30 Diskusia „Priestory slobody v čase normalizácie“ (o environmentálnych hnutiach a formovaní hudobnej scény v socializme diskutujú Júlia Čížová a Katarína Jantulová, moderuje Peter Markovski).

V 80. rokoch minulého storočia vzniklo v bývalom Československu množstvo tzv. priestorov slobody alebo aj „ostrovov pozitívnej deviácie“. Toto pomenovanie však nemuselo nutne zahŕňať iba aktivity undergroundu či disentu, ale mohlo fungovať v „šedej zóne“ na pomedzí legality a ilegality v kontexte totalitného režimu.

15h00 Autorské čítanie a diskusia so spisovateľom Josefom Holcmanom (Moderuje Alexander Balogh)

Josef Holcman (1952) je spisovateľ, divadelník a právnik. Bol hercom a vedúcim Malej scény Mestského divadla Zlín, je autorom takmer dvadsiatky kníh, z ktorých Cena facky a Osobní poplach boli zdramatizované. K jeho životu neodmysliteľne patrí slovácky folklór (sám sa aktívne zúčastňuje Jazdy kráľov) i vinárstvo v rodných Skoroniciach. Fejtóny a spomienky publikoval v časopisoch Literární noviny, Psí víno, Rozrazil, ZVUK a ďalších.

Vernisáž výstavy Anny Horváthovej na prízemí a v záhrade Art Cafe (s príhovorom kurátorky Juliany Mrvovej).

Akad. soch. Anna Horváthová (1953) po absolvovaní Strednej priemyselnej školy keramickej v Bechyni vyštudovala VŠVU v Bratislave. Paralelne sa venuje maľbe, kresbe a keramickej plastike. Pedagogicky pôsobila na základných umeleckých školách v Bratislave. Je členkou Združenia Gerulata, Združenia keramikov SVÚ a International Line Art Groupe. Vystavuje na individuálnych aj kolektívnych výstavách doma i v zahraničí, zúčastnila sa mnohých medzinárodných sympózií, jej diela sú zastúpené v galériách i súkromných zbierkach doma i v zahraničí.

19h00 Koncert Ľahká Múza

Ľahká Múza je ojedinelou umeleckou formáciou, ktorá vznikla v roku 1984, až do Nežnej revolúcie fungovala hlavne vďaka podpore českej undergroundovej scény. Hrá nepretržite až do súčasnosti a stala sa synonymom modernej tváre undergroundovej kultúry.

20h00 Koncert Ruce naší Dory

Ruce naší Dory hrajú piesne o procese lásky a smrti. „Nikdy to nebolo inak, protože nič iné ani nie je. Pátos, étos a sentiment podľa Miloslava Vojtíška, aka S.d.Ch.

21h30 Koncert KRCH-OFF BAND

Hudobný projekt českého básnika J. H. Krchovského, jedného z hlavných predstaviteľov českého undergroundu 80. rokov. Krchovský zároveň patrí k najobľúbenejším a najčítanejším súčasným českým básnikom.


5. 9.  2021

10h30 Diskusia o ideáloch disentu a realite (Moderuje Soňa Gyarfašová, účinkujú Jarmila Johnová a Kristína Vlachová)

12h00 Premietanie filmu pani Kristíny Vlachovej Poselství Jana Palacha

16. januára 1969 sa pred budovou Národného múzea v Prahe upálil študent filozofickej fakulty Jan Palach. Svoj hrdinský čin spáchal na protest proti postupujúcej letargii nášho národa po augustovej okupácii. Režisérka Kristina Vlachová sa vo svojom dokumentárnom filme sústredila na jeho rodinné zázemie, priateľov, spolužiakov i pedagógov, aby osvetlila motív jeho obete.

13h00 Záver festivalu.

Zdroj: Zuzana Golianová, Mediálna podpora Festivalu SLovO aleBO huDbA