Beata Mathe

Thom Artway vydáva 9. februára tretí štúdiový a zároveň prvý česky naspievaný album. Veľmi osobný a optimistický. Plný nájdeme, že sa trhajú mraky, ustáva dážď a objavuje sa slnko, ktoré ženie tohto speváka a pesničkára vpred. Doska obsahuje dvanásť piesní a jeden bonus track, v jednej skladbe hosťuje aj oskarová Markéta Irglová a v titulnej piesni Štěpán Urban, na albume sa výrazne podieľala aj popredná česká klaviristka, speváčka a skladateľka Beata Hlavenková. Pesničkár Thom Artway prerazil s hitom I Have No Inspiration a hneď s debutovým získal dve Ceny Anděl – stal sa spevákom a objavom roka. Na konte má viacero ďalších nominácií a pravidelne koncertuje nielen v Česku, ale aj v zahraničí. Vydanie albumu sprevádza nový singel Pod Staromákem, ku ktorému je aj nový videoklip.

„Trhám mraky, môj tretí album je pestrofarebný. Môžete sa tešiť na akustické gitary, jemné aranžmány, ale aj na veľké synťáky. Na relatívne nahé skladby a ďalšie, výrazne sprodukované. Verím, že pri viacerých skladbách sa poslucháči stotožnia s textami, a že im možno niektorá z nich pomôže kráčať ďalej životom,“ láka na úvod Thom Artway. „Keď sa na oblohe začnú trhať mraky, väčšinou to znamená, že prestáva pršať a objaví sa slnko. Mraky sú v tomto prípade moje obavy a slnko nádej, ktorá ma ženie vpred,“ vysvetľuje názov spevák, ktorý naspieval prvé dva albumy v angličtine.

„Angličtinu ale úplne neopúšťam. Na koncertoch spievam stále napoly anglicky a určite ešte niekedy nahrám aj anglickú skladbu,“ dodáva a vysvetľuje dôvody pre rozhodnutie, nahrať nový album po česky: „Sú to asi štyri roky dozadu, kedy som sa začal zbavovať jednej z mojich najväčších obáv – strachu v vlastného jazyka. V angličtine to bolo pre mňa jednoduchšie a v češtine som sa proste necítil. Ešte pred piatimi rokmi by som povedal, že spievať po česky nikdy nebudem. Niečo veľkého sa však vo mne pohlo a ja som sa pomaly začal tohto strachu zbavovať. A čeština ma baví s každou novou piesňou viac a viac.“


Na optimistickej nálade celého albumu sa veľmi odráža aj skutočnosť, že sa Artway stal otcom. „Jedna pieseň mala dokonca pracovný názov Damián. Teraz sa volá Zavolej a napísal som ju pre svojho syna Damiána,“ spomína Thom na jeden zo singlov, ku ktorému je videoklip poskladaný z novo objavených záberov spevákovho detstva. Celkovo na nahrávke prevažuje veselá a optimistická nálada a tematika. „A je to tak z deväťdesiatich percent. Aj skladba, ktorá bude pre fanúšikov najviac emotívna a citová, je vo výsledku plná nádeje. Ide o skladbu Chrám, ktorú som napísal pri spomienkach na svojho zosnulého otca. Proste mám teraz radostné obdobie. Album najlepšie vystihujú slová nádej a úsmev na tvári,“ hovorí Thom.

Album vznikal relatívne dlho, niektoré piesne mal Thom rozpísané až päť rokov, texty ale dokončil v priebehu ostatných dvoch a mnoho textov skončilo v zásuvke. Nahrávka vznikla v štúdiách Soundevice, Blacksplash, Czechmate Studio, The Artway Record Booth a Klub Varšava. Na vzniku albumu sa popri Thomovi podieľali ďalší hudobníci a hudobníčky – napríklad gitarista a producent Lukáš Chromek, speváčka, autorka a producentka Beata Hlavenková, textárka a speváčka Patrícia Fuxová alebo slamerka, speváčka a producentka Tali. Vo dvoch skladbách hosťuje aj Markéta Irglová a v titulnej piesni Štěpán Urban. V záverečnej bonusovej akustickej verzii singlu Zavolej Thoma sprevádza Beata Hlavenková, ktorá je tiež podpísaná ako spoluproducentka pod polovicou skladieb. Vydanie albumu sprevádza nový singel Pod Staromákem, ku ktorému je aj nový videoklip.


Na finálnej podobe albumu sa výraznou mierou podieľala Beata Hlavenková, ktorá koprodukovala šesť skladieb. S ňou sa Thom zoznámil na songwriting campe. „Počas večerov sme tam počúvali našich obľúbených interpretov a zistili sme, že si hudobne veľmi rozumieme. Nielenže je skvelá jazzová klaviristka a speváčka, skladá aj hudbu do veľkých filmov. Naopak ja vlastne nepoznám poriadne noty a riadim sa najmä intuíciou. Hudobne aj ľudsky sme si naozaj sadli,“ rozpráva Thom. „Chodil som za ňou s predpripravenými demonahrávkami. Väčšina skladieb už mala jasnú formu a nahodený zvuk, ale bolo to hotové tak na sedemdesiat percent. Beata ale vždy vedela, ako týmto piesňam pomôcť a dotiahnuť ich do konca. Má neuveriteľný cit a hlavne hudobný presah a tak presne vedela, čo s nimi urobiť,“ vysvetľuje Thom Artway. Jej rukopis je najviac počuť v akustickej verzii piesne Zavolej, ktorá ako bonus uzatvára album. „Želal som si, aby k tejto skladba urobila celý aranžmán. Záver albumu má tak pre mňa neuveriteľnú silu,“ vyzdvihuje Thom.

Thom Artway pokrstí album Trhám mraky 13. marca v pražskej Vile Štvanice a počas marca odohrá koncerty aj v Plzni, Olomouci a v Brne. „Koncerty obohatíme o špeciálny vizuál k albumu. Na vybraných koncertoch sa môžeme tešiť aj na výnimočných hostí,“ uzatvára Thom.

Pesničkár Thom Artway prerazil s hitom I Have No Inspiration a hneď s debutovým albumom Hedgehof získal dve Ceny Anděl 2016 – stal sa spevákom a objavom roka. Aj s druhým albumom All I Know v roku 2018 získal nomináciu na Anděla v kategórii Sólový interpret. V roku 2018 natočil videoklipy k skladbám All I Know a Sleeping Next to You v londýnskom YouTube Space štúdiu, kam zavítal vďaka výhre v projekte Czech Fresh. Obidva videoklipy odpremiérovali britské médiá, vrátane legendárneho anglického magazínu Clash. Thom Artway aktívne koncertuje doma aj v zahraničí – hral na legendárnom Sziget festivale v Maďarsku, na showcaseových festivaloch Eurosonic Noorderslag v Holandsku, The Alternative Great Escape vo Veľkej Británii, poľskom Spring Break, MaMA vo Francúzsku a v mnohých ďalších krajinách.

Zdroj: TS, Silvia Turnerová
Foto: Beata Mathe