Čoskoro to budú dva roky, kedy sa začala vojna na Ukrajine. Tá poznačila životy mnohých ľudí a rozdelila nespočetne veľa rodín. Takto sa na Slovensko dostala aj mladá talentovaná speváčka Polina Babiy. So svojou mamou tu už dva roky žijú a Polina študuje herectvo na konzervatóriu. Jej otec ostal na Ukrajine.

„Pieseň Ďaleko som napísala špeciálne k narodeninám môjho otca,“ začína svoje rozprávanie speváčka Polina Babiy. „Je to spomienka na čas strávený s ním, na naše rozhovory a prechádzky, na naše spoločné výlety a dobrodružstvá. Veľmi mi chýba.“ Okrem toho, že je to prvá slovenská skladba pre talentovanú speváčku, je zároveň prvá, ktorú vydáva dvojjazyčne – v slovenčine aj v ukrajinčine. „Chcela by som skladbu venovať všetkým, ktorým chýbajú ich príbuzní, ktorí sú ďaleko od nich. Je to akoby si zobrali so sebou kúsok vášho srdca,“ dodáva.


Vojenský konflikt na Ukrajine zásadne ovplyvnil životy mnohých. Skladba je však určená všetkým, ktorým niekto chýba. „Všetkých nás spája obava o bezpečnosť našich blízkych. Trpíme odlúčením a nedokážeme sa navzájom objať či podporiť. Dúfam, že v tejto skladbe si nájdeme spomienku zo svojho života,“ hovorí Polina a vysvetľuje, že niekomu chýbajú priatelia, ktorí sa presťahovali do rôznych kútov sveta, niekomu chýba otec či mama alebo iný príbuzný, niekomu chýba milovaný človek, partner a všetkých ich spájajú len spomienky, ktoré ostali v pamäti a srdci.

„Snívam o tom, že každý, kto sa rozišiel s blízkym nie vlastnou vôľou, ale kvôli vonkajším okolnostiam, bude mať možnosť byť s tým druhým opäť spolu. Budú mať radosť zo živých objatí, rozhovorov a prítomnosti,“ dodáva Polina Babiy.

Kto je Polina Babiy

Polina Babiy (14) na narodila a vyrástla v meste Odesa na Ukrajine. V súčasnosti žije v Bratislave. Aktívne sa venuje spevu od svojich 8 rokov. Len o rok neskôr sa stala súčasťou 5. série ukrajinského projektu The Voice od Children. Od svojich 11 rokov si sama píše texty a hudbu pre svoje skladby. Bola národnou finalistkou Junior Eurovision Song Contest s vlastnou skladbou.

Vo svojej tvorbe zdieľa svoje myšlienka a pohľady na svet. Sú naplnené nádejou v lepšiu budúcnosť a vierou v dobro a spravodlivosť. Vyhrala mnoho medzinárodných súťaží a získala ocenenia na súťažiach v Srbsku, Rumunsku či Bulharsku.

V rokoch 2021-22, pred začiatkom vojny na Ukrajine, bola sólistkou Kyjenského mestského akademického divadla opery a baletu pre deti a mládež. Debutovala v hlavnej úlohe School of Rock.


V roku 2022 reprezentovala Ukrajinu v súťaži Čeko-Slovensko má talent a vďaka zlatému buzzeru sa dostala až do finále. V roku 2023 napísala skladbu Universe, ktorá ju dostala opäť do národného finále Junior Eurovision Song Contest, pričom šanca reprezentovať svoju krajinu jej ušla doslova len o pár hlasov. V roku 2023 vyhrala hudobnú súťaž na festivale v San Maríne.

Speváčka Polina Babiy je aktívna na viacerých sociálnych sieťach. Študentka konzervatória napísala počas posledných dvoch rokov sedem skladieb a sníva o pokračovaní štúdií na Berkeley, kde by sa chcela venovať skladateľstvu.

Zdroj: Andrea Čurná, woowoo.sk