Dlho očakávaná sci-fi snímka Duna režiséra Denisa Villeneuvea sa stala v kinách na celom svete hitom a štúdio Warner Bros. pred pár dňami potvrdilo, že pracuje na jej pokračovaní. Úspech zožala aj na Slovensku, dva týždne sa držala na vrchole celkového rebríčka návštevnosti kín a videlo ju doteraz viac ako 72 000 divákov. Záujem verejnosti ju najnovšie vrátil na najväčšie slovenské plátno. V špeciálnom formáte, ktorý odhaľuje viac z nasnímaného obrazu a ktorý publikum nájde iba v kinosále IMAX bratislavského kina CINEMAX BORY, si snímku môžu filmoví fanúšikovia vychutnať tak, ako to odporúčajú samotní tvorcovia.

Filmová Duna je adaptáciou kultového sci-fi eposu spisovateľa Franka Herberta, ktorý vo svojej knižnej sérii predstavil veľkolepý svet galaktického impéria. V centre pozornosti stojí púštna planéta Arrakis, na ktorú si brúsia zuby viaceré národy. Práve na nej totiž možno nájsť vzácnu komoditu – korenie, ktoré odomyká plný potenciál človeka a umožňuje jednoduchšie cestovanie vesmírom. V impériu sa črtá konflikt, ktorý môže všetkých stáť to najcennejšie. Významnú úlohu v ňom má zohrať mladík Paul Atreides – hlavný hrdina, predurčený na veci také veľké, že si ich ešte nevie celkom predstaviť.

Denis Villeneuve, vizionársky režisér a tvorca Duny, sa netají tým, že jeho novinka bola vysnená, dizajnovaná a nakrútená špeciálnou technológiou práve pre IMAX. Kameraman Greig Fraser jeho slová potvrdzuje, keďspomína na megalomanské nakrúcanie: „Všetko sme postavili čo najväčšie, ako sa dalo, a potom sme skúšali všetko točiť čo najprirodzenejšie. Veľa hovoríme o tom, aký veľký ten film je – a áno, je viac ako veľký.“ Uznávaný filmár však jedným dychom dodáva, že v jadre ide o veľmi intímny príbeh ťažko skúšanej rodiny.


V kinosále IMAX zároveň najlepšie vynikne hudba legendárneho skladateľa Hansa Zimmera. Ten ku svojej práci na Dune pristúpil naozaj zodpovedne a s patričnou dávkou sebe vlastnej kreativity. V ostatných sci-fi filmoch často počul znieť trúbky, lesné rohy a čelá, rozhodol sa však postupovať inak. „Rozmýšľal som, že, páni, všetky tieto ohromné civilizácie v odľahlých galaxiách a rôznom čase a majú rovnaké nástroje ako my. Takže mi napadlo, že najlepšie bude vynájsť nové nástroje,“ hovorí Zimmer o hudobnej zložke, ktorá aj podľa mnohých doterajších divákov podčiarkuje výnimočnosť celkového filmového zážitku.  

Filmová Duna navyše disponuje prvotriednym hereckým obsadením – na plátne sa vedľa seba objavia hviezdy ako Timothée Chalamet,Zendaya, Oscar Isaac, Rebecca Ferguson, Josh Brolin, Javier Bardem, Dave Bautista, či Jason Moma. Snímku do slovenských kín priniesla distribučná spoločnosť Continental film.

Zdroj: Peter Gašparík, Continental film