Fanúšikov kapely The Paranoid dnes na ich oficiálnom profile zaskočilo rozsiahle vyjadrenie speváka Igora Belaja, ktorý ohlásil koniec v kapele!

Kapela bola založená v roku 2002 a pôvodní členovia boli Igor Belaj, Ondrej Hnát a Martin Krišák. Za oficiálny začiatok sa však berie rok 2007, kedy na post gitaristu nastúpil Roman Birkuš a kapela začala robiť vlastnú hudbu a získavať si fanúšikov z okolia.

Začiatkom roku 2008 prichádza zmena na poste basgitaristu a Patrik Sýkora sa stáva novým členom. Prichádza prvý veľký úspech, kedy kapela vyhrala národné finále súťaže kapiel Bast Beat, zúčastnilo sa tu 125 kapiel z celého Slovenska. The Paranoid následne reprezentoval Slovensko na celosvetovom finále tejto súťaže v Írskom Dubline.

V roku 2009 vyráža The Paranoid na prvú vlastná šnúra kapely pod názvom YOUR SPRING TOUR spolu s kapelou Kamorthon a následne kapela v lete po prvýkrát účinkuje na letných festivaloch na Slovensku aj v Českej republike. Bubeníka Ondreja Hnata nahrádza Pavol Buranský.

Prichádza rok 2010 a s ním vydanie debutvého albumu POSLEDNÝ NÁDYCH, krstnými rodičmi albumu boli členovia kapely INEKAFE. Nasleduje spoločná šnúra s kapelami Zoči Voči a Problem a neskôr hosťovanie na koncertoch kapiel Horkýže Slíže, Inekafe, Desmod, Gladiator, Arakain, Alkehol, Rybičky 48, Koblížci.

Kapela nahrala v roku 2011 svoj prvý videoklip k skladbe ODKAZ a music video k skladbe JE V NÁS VIAC. V tomto roku nastal zásadný prelom, keď sa THE PARANOID stal absolútnym víťazom česko-slovenskej súťaže kapiel STARTER spomedzi 400 súťažiacich kapiel zo SR a ČR. Následne kapela nahráva jeden zo svojich najväčších hitov, skladbu ÚNOS a klip k tejto skladbe, ktorý okamžite boduje v rebríčkoch na TV Óčko, Music One a česká MTV. Nasleduje support na Bratislavskom koncerte americkej kapely Eyes Set to Kill.

Začiatkom roka 2012 kapela vydáva svoj druhý album DVA SVETY, videoklip k skladbe NOC PATRÍ NÁM, mimoriadny úspech albumu sa potvrdzuje na česko-slovenskej DVA SVETY TOUR (19 koncertov) a na Kvasfest absolution tour. Kapela sa umiestňuje na 3. mieste na prestížnej celosvetovej súťaži Carpathia Rzeszów v Poľsku a hrá na všetkých popredných festivaloch v Česko-Slovensku (Topfest, Rock pod Kameňom, Benátska noc, Sázava fest a mnoho iných), nový videoklip k skladbe DVA SVETY.

The Paranoid obsadzuje 16. miesto v ankete Slávik 2012. Vydáva singel Z PLNÝCH PĽÚC a absolvuje trojmesačné turné Club tour 2013 po SR a ČR (27 koncertov), po ktorom nasleduje zatiaľ najúspešnejšie a koncertami najpočetnejšie festivalové leto kapely. Znovu nastáva personálna zmena na poste bubeníka a do kapely prichádza nová krv, mladý talentovaný bubeník z Nitry, Miloš Zaujec.
S novou krvou nastupoje nový singel „Neviem ti povedať nie“ ktorý nahráva kapela v štúdiu LVGNC v Bratislave spolu s producentom Marekom Rakovickým. Na jeseň sa kapela zatvára do skúšobne a pracuje na svojom poradí treťom štúdiovom albume a podpisuje kontrakt s vydavateľstvom UNIVERSAL MUSIC

V januári 2014 je kapela mesiac zavrená v štúdiu u gitaristu a producenta Mateja Turcera z kapely From Our Hands, ktorý sa podieľa na produkcii albumu Sedem. Nový album vychádza 7.marca a následne vyráža kapela na dvojmesačné slovensko-české turné „Sedem Tour“.

Rok 2016 sa niesol v znamení predstavenia posledného albumu s názvom Tu a teraz

Dnes spevák Igor Belaj na oficiálnom facebook profile kapely The Paranoid zverejnil svoje vyjadrenie a rozhodol sa opustiť kapelu.

 

Text a foto: www.theparanoid.sk