Skupina Elán sa po tridsiatich rokoch vracia naspäť do svojho materského vydavateľstva Opus, pre ktoré nahrala svoje najúspešnejšie albumy! Vo štvrtok 20. januára 2022 podpísali prestavitelia Opusu Vladimír Kočandrle a Július Kinček príslušné zmluvy so zástupcami skupiny Jožom Rážom, Vašom Patejdlom a Jánom Balážom, ako aj so spoločnosťou Musica.

Elán sa stal v 80. rokoch 20. storočia najvýrazneším symbolom tzv. veľkej éry slovenskej modernej populárnej hudby. LP-platne, ktoré nahrával pre Opus, dosahovali mnohostotisícové predaje a jeho album Detektívka sa stal podľa dostupných informácií najpredávanejším titulom v histórii slovenského i českého nahrávacieho priemyslu. Na začiatku 90. rokov odkúpila od Opusu katalóg nahrávok skupiny Elán rakúska spoločnosť Musica a zverila ho do správy svojej slovenskej pobočke. No a dnes sa tento katalóg aj s ďalšími nahrávkami, ktoré Elán realizoval pre Musicu, vracia späť do Opusu. Jedná sa o dvanásť albumov v slovenskom a anglickom jazyku, na ktorých sa nachádza viac ako 200 piesní vrátane nahrávok, ktoré vyšli na singlových SP-platniach.

Riaditeľ Opusu Július Kinček to komentoval slovami: „Opus sa stal v roku 2019 členom nadnárodnej skupiny Warner Music Group, s ktorou už predtým spolupracoval. Získal tak významnú logistickú podporu od svetového hráča, a to najmä v oblasti distribúcie a predaja hudby tradičnými spôsobmi na fyzických nosičoch, ako aj modernými spôsobmi v digitálnom prostredí. To sa okamžite prejavilo na hospodárskych výsledkoch. No a Elán teraz získa všetky benefity tohto partnerstva“. Predseda predstavenstva Vladimír Kočandrle dodáva: „Túto akvizíciu považujeme za veľmi významnú a svojím spôsobom historickú. Elán sa vrátil tam, kde začínal a z našej strany sa mu dostane maximálne možnej podpory. Celé je to navyše umocnené našimi priateľským vzťahmi s členmi skupiny, čo si veľmi vážime.“


No a Jožo Ráž k tomu lakonicky dodal: „Veľkí hráči k sebe patria…“

Zdroj: Renáta Tomášová, Warner Music