Vianočný bazár je výnimočný projekt, ktorý spája predvianočnú atmosféru, príjemné nakupovanie a šancu pomôcť iným. Na Slovensko ho z Čiech pred 8 rokmi priniesli štyria mladí slovenskí herci z divadla Astorka – Róbert Jakab, Marián Miezga, Juraj Kemka a Lukáš Latinák.

Jeho tradíciu založili v Českej republike herečky Aňa Geislerová, Táňa Vilhelmová a režisér Peter Sergej Burko ešte v roku 2002 pod názvom „Vánoční bazár v Mokré čtvrti “. Chalaňi sa nápadom inšpirovali a priniesli túto milú akciu aj na Slovensko. Návštevnosť bazáru z roka na rok stúpa a sa stáva neodmysliteľnou súčasťou predvianočnej Bratislavy. Vianočný bazár ponúka naozaj originálne vianočné darčeky alebo skrátka veci len tak pre radosť.

Ako to funguje?

Vianočný bazár chalaňov sa skladá z dvoch častí – bazár a žúr. Samotný bazár sa bude konať 9. – 10.12.2017 v centre mesta vo V-klube na Nám. SNP. Počas týchto dvoch dní sa predávajú veci, resp. dary, ktoré ľudia venujú práve na tento účel.  Tie je možné priniesť v piatok 8.12.2017 v čase 10.00 – 21.00 do samotného V-Klubu. Vítané je oblečenie, knihy, CD, hračky, bytové doplnky, zariadenie domácnosti, športové potreby, bižutéria atď, skrátka veci, ktoré vám je ľúto vyhodiť, pretože môžu ešte potešiť niekoho iného.

Špeciálna sekcia vianočného bazáru je tzv. TUZEX.  Tu sa predávajú trošku drahšie veci – častokrát známe osobnosti potešia a venujú niečo svoje, prípadne podpísané CD/knihy. Veci na predaj dávajú aj jednotlivci či rôzne spoločnosti, ktoré špeciálne pre účely bazáru robia častokrát špeciálne edície napríklad oblečenia alebo kozmetiky. Je tu množstvo obrazov od uznávaných maliarov, knihy s podpismi autorov, šperky, hand-made výrobky, skrátka kopec vecí, z ktorých sa dajú povyberať krásne darčeky nielen na Vianoce.

Ceny jednotlivých vecí nie sú presne stanovené. Podľa typu a množstva vecí sa osoba pri kase vždy spýta, koľko chce kupujúci venovať na bazár. To je na tom príjemné, že si tam môžu niečo kúpiť všetci.

Čo sa deje s vecami, ktoré sa nepredajú?

Niečo berie katolícka charita, veci idú aj do detských domovov, časť vecí končí v Spišskom Hrhove v rómskych osadách, sociálne znevýhodnených rodinách či u bezdomovcov. V podstate je všetko rozdelené, okrem pár kúskov, ktoré odložíme z roka na rok. Všetky veci sú však zrecyklované do života a pomáhajú ďalej.

Viac informácií získate na www.vianocnybazarchalanov.sk alebo na facebook stránke Vianočného bazáru chalaňov.