Február v Mestskom divadle Žilina patrí novému autorskému projektu režiséra Pavla Viechu a dramaturgičky Daniely Brezániovej Manifest, ktorý bude mať svetovú premiéru 3. februára. Štyria mladí ľudia izolovaní v štyroch izbách. Tak veľmi osamelí, ale zároveň túžiaci niekam patriť. Čo sa stane, keď ich táto túžba zavedie k radikalizácii a extrémnym činom? Všetky texty použité v inscenácii pozostávajú z autentických manifestov, denníkov, esejí alebo z názorov mladých ľudí do 21 rokov počas obdobia rokov 2021 až 2023. Na jednej strane zastupujú radikálnu myšlienkovú vetvu (manifesty vraha zo Zámockej, vraha z Buffala), ale rovnako aj tú umiernenú, ktorú vo svojich esejach vyjadrili slovenské študentky a študenti. Pri tvorbe textu bolo jedným z hlavných cieľov tvorcov citlivo pracovať s autentickými materiálmi. Projekt nechce robiť reklamu extrémistickým manifestom a myšlienkam. Naopak. Inscenácia poukazuje na príčiny a následky extrémistických činov – teda na ich nezmyselnosť. Prvú reprízu inscenácie Manifest uvedie MD Žilina 10. februára.

7. februára otvorí Mestské divadlo Žilina Čitáreň súčasnej literatúry – priestor plný kníh a literárnych časopisov rôznych slovenských vydavateľstiev. Slávnostné otvorenie Čitárne bude sprevádzať odovzdanie kníh z vydavateľstva KK Bagala.
Program v tomto priestore budú tvoriť zaujímavé akcie s osobnosťami literárnej scény (debutantmi aj renomovanými autorkami a autormi), čítania s hercami či diskusie k našim inscenáciám.

Ak preferujete intímny priestor a štúdiové inscenácie, v najbližšom programe Mestského divadla Žilina nájdete:

  • dramatizáciu jedinečného debutu Nicol Hochholczerovej Táto izba sa nedá zjesť (7. februára);
  • tri jednoaktovky o inakosti so spoločným názvom Hey! Slováci (8. februára);
  • hľadanie osobnej slobody v jednom čisto ženskom spoločenstve v dramatizácii novely Márie Modrovich Rozhovor s členkou kultu (21. februára);
  • netradičný projekt Lilith, ktorý kombinuje videografiu so živým divadlom (29. februára).

Veľká sála ponúka scénicky výpravnejšie inscenácie:

Zdroj: Zuzana Palenčíková, PR a mediálna podpora divadla