Vydavateľstvo Warner Music Czech repubic aj tento rok zaradilo do edičného plánu svoje katalógové albumy. Medzi prvé, ktoré vychádzajú v týchto dňoch, patrí pestrá žánrová pätica: Shalom – OlympicturesTony Ducháček & Garage – No Parking!Mňága a Žďorp – Web Site StoryPriessnitz – Stereo a Debustrol – Vyhlazení.

SHALOM – Olympictures

Shalom bol pôvodne zamýšľaný ako projekt Petra Muka a Petra Kučeru, v ktorom našli uplatnenie piesne nehodiace sa pre ich domovský Oceán. Zakrátko z neho vyrástlo hudobne aj spevácky silné zoskupenie troch Petrov (Muk, Kučera a Hons – dvorný textár) a troch Ján (Fériovej, Badurovej a Benetovej, postupne sa na poste vokalistiek vystriedalo niekoľko ďalších speváčok), ktoré rázne prehovorilo do pop music prvej polovice 90.rokov. Shalom sa stal mohutným fenoménom s radom úspešných hitov naplnených mystikou a biblickými odkazmi, sprevádzaných stotisícovými predajmi hudobných nosičov a vypredanými turné. Minialbum cover verzií piesní z repertoáru skupiny Olympic (práve oslavuje 60 rokov existencie), na čele s hitom Bon soir, mademoiselle Paris, vydal Shalom v roku 1993. Kučerove zaujímavé synth aranžmány, Mukov brilantný vokál a ikonický obal zaručili trvalé rádiové aj televízne rotácie. Remasterovaná reedícia vychádza k 30. výročiu od vydania, okrem CD prvýkrát aj na vinyle.

TONY DUCHÁČEK & GARAGE – No Parking!

Rocková skupina, často označovaná ako undergroundová, patrila k novej generácii mladých nezávislých kapiel inšpirovaných punkom, postpunkom, pub rockom a novou vlnou. Album No Parking! vyšiel v roku 1993. Skupina Garage a Tony Ducháček ho natočila v hudobnej produkcii Michala Ambroža. Reedícia k 30. výročiu vychádza v remasterovanej podobe na CD a vôbec prvýkrát aj na vinyle.


MŇÁGA A ŽĎORP – Web Site Story

Ôsmy štúdiový album valašsko-medziříčskej skupiny na čele s Petrom Fialom vyšiel v roku 2003. K výročiu vydania vychádza prvýkrát na vinyle. Mňága opisuje túto časť svojej diskografie takto: „Ak existujú porozvodové albumy, tak tento je predrozvodový. Petr už mlel z posledného, rozhodnutý buď sa ufajčiť na smrť alebo nejako reštartovať svoj život. Len ešte nevedel ako. Pesničky sú objednávky tohto reštartu (Nehledám nic, Magnet) alebo popisy momentálneho stavu bytia, občas rezignované (Jak se dostat z vězení, Klopýtám vpřed), občas odhodlané (This song). Kapela bola v štúdiu bez saxofonistu, ktorý bol vysadený z dodávky cestou do štúdia a Tibík sa mal ešte len objaviť. Pohnuté časy, pohnutý album.“

PRIESSNITZ – Stereo

Jesenická skupina Priessnitz je dôkazom toho, že aj v Čechách možno napísať vkusnú popovú pesničku so silnou melódiou a textom, ktorý nie je úplne banálny. Na českej rockovej scéne sa Priessnitz objavili v roku 1989. Rýchlo sa stali žiadanou koncertnou atrakciou a vybudovali si pozíciu kritikou cenenej a poslucháčmi uznávanej kapely. Ich hudba, spočiatku dosť surová a goticky temná, sa postupne stišuje a upokojuje, stále si ale uchováva zvláštnu tajomnú atmosféru, akúsi stopu rodného jesenického kraja. Zásadný album kultovej skupiny sa dočkal reedície na vinyle! Stereo patrí k najdôležitejším českým platniam nultých rokov. Nahrávka vyšla v roku 2006 a Priessnitz sa na nej pod citlivým producentským dohľadom Dušana Neuwertha vrátili k tvrdšiemu a surovejšiemu gitarovému zvuku.


DEBUSTROL – Vyhlazení

Debustrol je česká thrash metalová legenda. V roku 1986 ju založili spevák a gitarista Kolinss a bubeník Melmus. Skupina nikdy neprerušila svoju činnosť a už niekoľko rokov funguje v stabilnej zostave Kolinss (spev, gitara), Herr Miler (bicie), Zed (basa) a Önslaughter (gitara). Vyhlazení natočil Debustrol v štúdiu Citron v roku 1995 a bol prvým albumom, ktorý vznikol v jeho vlastnej produkcii a na ktorom hral na bicích Herr Miler. Vychádza na CD aj na vinyle.

Zdroj: Renáta Tomášová, WMG Czech republic / OPUS