Z miliónovej kuchyne až k albumu. Skupina Morena vydáva svoj prvý album, ktorý oslávil novým klipom ku upravenej riekanke „Jedna druhej riekla“
SKUPINA „MORENA“ JE ZOSKÚPENIE DVOCH TALENTOVANÝCH ŽIEN – DOMINIKY KAVASCHOVEJ A ANDREY BUČKO, KTORÉ PO SPOLOČNOM ÚSPECHU SKLADBY „NEVIDITEĽNÁ ŽENA“ ČI DIVA“, VYDÁVAJÚ SVOJ PRVÝ ALBUM „MORENA“. ROVNOMENNE S PREDPREDAJOM TAK VYDÁVAJÚ AJ UPRAVENÚ SKLADBU „JEDNA DRUHEJ RIEKLA“, KTORÁ JE JEDNOU Z NAJZNÁMEJŠÍCH SLOVENSKÝCH RIEKANOK. SAMOZREJME DOSTALA OD KAPELY „MORENA“ ŠPECIÁLNU ÚPRAVU.
„Morena“ je divadelná inscenácia, ktorú v aktuálnom prevedení znázorňujú práve tieto herečky a speváčky v jednom, ktoré si vzájomne vymieňajú svoje povolania a jedna učí druhú hudobnému umeniu, druhá zasa hereckému. Samotná hra poukazuje na ženy, ktoré sú na prelome tridsiatky a riešia práve otázky, ktoré odpovede sú obsiahnuté v novom albume.
„Počas procesu tvorby inscenácie MORENA v SND sa nám zapáčil spoločný tvorivý prúd a cítili sme, že skladby majú potenciál byť zaujímavé aj pre širšie publikum. Ľudia sa nás po predstavení začali pýtať, či nebudú niekedy skladby aj na nejakom CD, tak sme sa rozhodli, že spravíme aj spoločný hudobný projekt“, opisuje vznik nového albumu Dominika. Morena v slovanskom význame znázorňuje symbol znovuzrodenia. Niečo , čo musí zomrieť, odísť, aby mohlo prísť niečo nové čisté krásne. „Morena ako symbol ženy, ktorá je zapálená a hodená do vody, aby to niečo nové mohlo prísť, pre nás konkrétne znamená aj obetovanie niečoho starého, ťaživého, čoho sa žena častokrát bojí vzdať. Ale keď to dokáže, príde určité oslobodenie a rast. Morena na našom albume symbolizuje mladú, zvedavú a koketnú ženu, ktorá sa neúmyselne až ľahostajne sama zapáli, tak ako sa my ženy častokrát opakovane popálime pri mužoch. 13 skladieb predstavuje práve témy, ktoré odznievajú v každej žene, takže v hudobnom prevedení sú o to emotívnejšie a trefnejšie“, vysvetľuje prepojenosť významu s albumom Dominika.
Hudbu a texty si dievčatá podelili podľa toho, ktorá pochádza z akého umeleckého prostredia. Dominika, ktorá je aktuálnou držiteľkou „OTA – Osobnosť televíznej obrazovky“ v kategórií herečka sa podieľala na skladbách viac textársky ako hudobne. Zatiaľ čo Andrea Bučko má za sebou viac speváckych úspechov, keďže vydala už tri autorské hudobné albumy (In the middle of…, Polarity, Escape) a jeden detský album.
„Dominika má dar reči a talent na to pomenovať veci a vidieť ich v obrazoch, zatiaľ čo ja viac oplývam talentom na to vyjadriť svoje pocity cez hudbu a vedieť ju zorganizovať do zrozumiteľného celku so všetkými ďalšími k tomu potrebnými technickými náležitosťami . No každá máme dar robiť to aj opačne, len v ňom nie sme ešte tak vycvičené, a tak si do toho vzájomne skáčeme a vieme si v tom porozumieť. Na albume je prevažná časť textov Dominikina a hudby moja, no niektoré veci vznikali úplne spontánne spoločne a pri spisovaní všetkých tých administratívnych vecí okolo albumu sme si niekedy ani vlastne nevedeli spomenúť, že ktorá čo vymyslela. Bol to totiž veľmi prirodzený, rýchly a intenzívny spoločný proces“, objasňuje tvorbu albumu Andrea.
Spoločný album je aktuálne v predpredaji, no už 28.11. vstúpi oficiálne do predaja. Práve aj v ten deň plánujú „morenky“ spraviť live stream priamo z obývačky, kde sa natáčala aj „Neviditeľná žena“ a netradične tak pokrstiť ich prvý spoločný, hudobný projekt. „Neviem povedať, ktorá pieseň je moja srdcovka, lebo sa to stále mení. Keď sme donahrávali napr. skladba „Cúvam vpred“, ktorá ešte nie je vonku a kde nám na bicie hosťoval aj Martin Valihora, nevedeli sme sa jej vynapočúvať. Potom prišla gitara Paľka Berezu do inej piesne „Prikrytá perinou“ a zrazu nám znela najkrajšie tá. Pred tým som zase milovala „Boľavú“, pre mňa to bol srdcový návrat k hudbe, akú som cítila, keď som bola mladšia a vtedy ma aj častejšie priraďovali k etno žánru. Každá pieseň na albume má svoj špecifický príbeh vzniku a s každou sa spájajú silné emócie, ktoré rezonovali v istom období. Niekedy aj vo vlastnej tvorbe nájdete prekvapenia a po čase sa s vlastným textom či melódiou zžijete úplne inak, dozriete doň alebo naopak, už sa naň pozriete s nadhľadom, ako sa to napr. stalo pri „Púpave“, ktorej pôvodná verzia bola priam baladická a na albume „Morena“ prekypuje novou energiou a životom“, opisuje svoje emócie ku skladbám Andrea Bučko.
Keďže Andrea a Dominika sú dlhoročné kamarátky, hudbu berú ako svoje životné výpovede, o ktoré sa spolu osobne delili ešte pred spoluprácou na spoločnej hre a albume. „Napriek tomu, že som vyštudovala herectvo a venujem sa mu už 15 rokov, keby si mám vybrať, tak dnes by som zvolila spev a písanie textov. Prestalo ma baviť sa každý deň, na niekoľko hodín hrať na niekoho iného, oveľa viac ma napĺňa a robí radosť interpretovať vlastné myšlienky, spievať ich, tancovať a usmievať sa pri tom. Takáto spätná väzba od diváka – poslucháča, napr. na koncerte, je pre mňa oveľa silnejšia ako keď hrám cudzí text. A s Aďkou sme si veľmi blízke, o to má viac baví tvoriť hudbu, keď mám pri sebe niekoho, s kým som na jednej vlne“, uzatvára Kavashová.
BIO
Andrea Bučko je divadelná režisérka a dramaturgička, no venuje sa aj písaniu hudby a textov, spieva, hrá na klavíri a vyučuje. V roku 2012 vydala debutový akustický album „In the middle of…“, na ktorom spolupracovala s dlhoročnou spoluhráčkou, harfistkou Máriou Kmeťkovou, v roku 2015 album „POLARITY“ a 2018 album Escape. Svoju hudbu prezentovala na rôznych festivaloch doma i v zahraničí ( Jazz fest Wien, Pohoda festival, Bratislavské Jazzové Dni, MEA Jazz festival, LAVA jazz festival, Waves Vienna atď…). Je spoluautorkou hry „Morena“ a medzi jej posledné režijno-dramaturgické počiny patrí „Kráska a zviera“ v nitrianskom Starom divadle a Samotári v Pistoriho paláci v Bratislave (v spolupráci s režisérom Tomášom Procházkom).
Dominika Kavaschová je jednou z najobsadzovanejších herečiek Slovenského národného divadla. Je už dvojnásobnou laureátkou prestížnej divadelnej ceny Dosky a spoluautorkou hry „Morena“ v SND a Taxi Bratislava v divadle Gunagu. Pochádza z Košíc, no už jedenásty rok žije a tvorí v Bratislave. Okrem pôsobenia v SND a Gunagu pravidelne hosťuje v divadlách Aréna, Astorka, L+S, Štúdio 12. Okrem divadla sa venuje aj natáčaniu, má za sebou niekoľko projektov ako „Doktor Ludsky, Panelák, Odsúdené, Prázdniny, Hotel Deluxe, Chlapi neplačú, Sestričky a Oteckovia“.
Zdroj: Jana Trellová, PR Ruka Hore
Foto: youtube.com