Peter Onduš

Druhý štúdiový album Buy Her Sugar sa volá Sugar and Cigarettes, a vyšiel 12. mája s 10 piesňami. Autorstvo a produkcia je stále zásluhou členov kapely Anny Óváry a Martina Poláka, no tentokrát už za kapelou stojí aj label Mäsokombinát.

Pre fanúšikov elektronického hudobného projektu Buy Her Sugar bolo vydanie singla Ticking koncom roka 2021 nečakaným a veľmi pozitívnym prekvapením. Stalo sa to totiž po 3-4-ročnom absolútnom tichu a tento návrat sprevádzal žánrový odklon a redukovaný počet členov (súčasťou pôvodnej zostavy bol aj Tibor Feledi). Vo vzduchu visela aj určitá dávka pocitu neistoty, ktorý postupne, príchodom ďalších singlov zmizol. Dôkazom toho, že to Buy Her Sugar myslia naozaj vážne, je aj ich nový album.

Sugar and Cigarettes je síce naším druhým albumom, máme ale pocit, ako keby bol náš debut,“ priznáva Anna Óváry. „Len pár mesiacov po vydaní toho prvého sa naše cesty na pár rokov rozišli, a do dátumu comebacku sa toho veľa zmenilo. Nabrali sme veľa nových a veľmi intenzívnych skúseností, ktoré obohatili našu tvorbu, zasnenú naivitu našich starých songov premenili na sebavedomú, občas možno jemne arogantnú priamočiarosť, ale zároveň aj uzemnili a vyrovnali náš hudobný rukopis.“


Ambivalencia a kontrasty sú jednou z hlavných motívov aj v piesňach a taktiež sa odzrkadľuje nielen vo vizuále od fotografa Petra Onduša, ale aj v názve albumu. „Na prvý pohľad je to jasný protiklad niečoho sladkého, nevinného (sugar) a zakázaného, špinavého (cigarettes),“ pokračuje frontmanka kapely. „Prítomný tu je aj ďalší kontext. Ide o látky vyvolávajúce závislosť, ktorá je impulzom na riešenie až liečenie a odstraňovanie nepekných elementov života. Chceme sa jej zbaviť, pretože je záťažou. Na druhej strane, tieto látky sú zdrojom radosti v stave „tu a teraz“, ktorý je pre dnešného človeka len ťažko dosiahnuteľný. A vôbec nechcem, aby to vyznelo, že podporujem závislosti, tie sú už, žiaľ, aj tak veľmi romantizované v našej spoločnosti.“ Prezradila aj to, že ambivalencia v kontexte albumu neznamená nejaký skľučujúci rozpor, ale skôr uvedomenie si rôznych farieb, možností a interpretácií situácií a pocitov. „Ako taký stav medzi dosiahnutím uzdravenia a pripustením si toho, že to fakt prišlo. Už cítiš šťastie, len ešte nemáš zručnosti na to, ako tomu aj uveriť.“

Ako sme si už mohli zvyknúť, autorstvo a produkcia je zásluhou kapely, mix mal na starosti Erik Horák (štúdio Lososound), master Tomáš Karasek (gargle and expel studio) a ruku k dielu priložil aj Lukáš Zdurienčík (Blame Your Genes). Spolupráca so zvučnými menami slovenskej hudobnej scény vydaním nahrávky nekončí. Release party albumu sa uskutoční pod názvom SUGARFREE party v bratislavskej Fuge už 27. mája, a na stage-i sa okrem hosťujúcej kapely vystriedajú Inkwall, Whithe, Blame Your Genes a DJ Paulonius.

Vydanie nahrávky z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Vydanie nahrávky podporil
SKF Slovenský ochranný zväz autorský.

Zdroj: TS, Anna Óváry
Foto: Peter Onduš