“Reggae je mantra a meditácia. Reggae je rytmus a vedomie. Jeho potenciál je nekonečný,” hovorí Ziggy Marley. Tento osemnásobný držiteľ Grammy a najstarší syn legendy Boba Marleyho vystúpi v Českej republike prvý krát a to na festivale Colours of Ostrava 2018.

 O túto veľkú hudobnú osobnosť, ktorá je známa aj svojimi rozsiahlymi filantropickými aktivitami, sme sa snažili niekoľko rokov. Som rada, že jeho prvý tuzemský koncert vyšiel práve na najbližšie Colours of Ostrava,” hovorí riaditeľka festivalu Zlata Holušová. Okrem Ziggy Marleyho pribudli do programu ďalšieho ročníku nórska speváčka Aurora, ktorá sa po nadšenom prijatí pred dvoma rokmi vráti do areálu Dolních Vítkovic s novým albumom a americká zasnená dream popová kapela Cigarettes After Sex.

Vždy je pred nami cesta ďalej, vždy existuje nádej v ďalšom východe slnka, v ďalšej sekunde a ďalšej minúte,” znie motto Ziggy Marleyho. Podobne ako jeho otec zobral na seba úlohu šíriteľa posolstva lásky, pozitívnych vibrácii a mieru. “Namiesto chôdze po vyšliapanom chodníku sa ale vydal vlastnou hudobnou cestou: jeho inovatívne reggae s chytľavými melódiami vstrebalo ďaleko viac rocku, funky, soulu a rapu,” dopĺňa Zlata Holušová.

David Nesta Marley, najstarší syn Boba a Rity Marleyových, nezískal prezývku Ziggy podľa Ziggy Stardusta Davida Bowieho. V jamajskom slangu sa tak totiž hovorí jointu. Už ako malý sa motal okolo otcových The Wailers. Po jeho smrti založil so súrodencami úspešnú kapelu The Melody Makers a v roku 2003 sa pustil do sólovej kariéry. Ziggy Marley predstavuje komplexného umelca. V jeho katalógu nájdeme album a ilustrovanú knihu pre deti, kuchársku knihu, výrobu biopotravín aj komiks Marijuanaman.

Súbežne s hudbou sa Ziggy venuje aj filantropii. V presvedčení, že deti predstavujú neobmedzený zdroj našej budúcnosti a čím viac im môžeme dať, tým viac sami seba osvietime. S manželkou založil nadáciu URGE, ktorá pomáha chudobným deťom na Jamajke, v Afrike a vlastne všade, kde je treba. Taktiež spolupracuje s OSN a s neziskovou hudobnou vzdelávacou organizáciou Little Kid Rock. V hudbe sa spolieha predovšetkým sám na seba, ale spolupracoval aj s takými hviezdami ako Angelique Kidjo, Taj Mahal, The Chieftains, Paul Simon, Sting alebo Dony Summer. Jeho hudba sa objavila aj vo viacerých filmoch a dokumentoch. Spoločenský aktivizmus zahrňujúci ochranu prírody vstúpil prirodzene aj do Ziggyho textov, kde tvrdí, že inšpiráciu čerpá so všetkých strán – “z celého vesmíru, ľudstva, lásky a miest, o ktorých ani netuší, kde sa nachádzajú”. 

Ďalší ročník festivalu Colours of Ostrava sa uskutoční od 18. do 21. júla 2018 v unikátnom industriálnom areáli ostravských Dolních Vítkovic. Štvordenné vstupenky sú už teraz k dispozícii v e-shopu na webových stránkach festivalu www.colours.cz a v sieti Ticketpro. Viac informácii na www.colours.cz

Zdroj: Zdenko Hanout, Colours of Ostrava