Tento týždeň to bude trinásť rokov, odkedy sa otvorili brány bratislavského Kultúrneho centra Dunaj. Za tú dobu zorganizovalo tisícky koncertov, diskusií, divadelných predstavení, stand-upov, workshopov, kvízov, swapov a ďalších eventov. Rokmi etablované centrum neohrozila ani nutnosť presťahovať sa z pôvodných priestorov budovy OD Dunaj v centre Bratislavy, ktoré vlani zanikli.

Na začiatku v roku 2011 bola neistota, či si ľudia v čase stále trvajúcej finančnej krízy nájdu cestu do nového klubu orientovaného na kultúru, oddych a zábavu. Navyše v časti ulice, kde dovtedy nebol žiadny podnik. KC Dunaj sa ale hneď v začiatkoch fungovania podarilo etablovať a dostať sa na klubovú a kultúrnu mapu nielen Bratislavy, ale celého Slovenska. Nestalo sa totiž len klubom, ale priestorom, ktorý prepája rôzne svety. Od subkultúry po popkultúru, od umenia po vedu a od zábavy po vzdelanie.


Z KC Dunaj sa stalo Kácečko 

Pôvodné KC Dunaj bolo na začiatku plánované iba na dva roky. Toľko totiž trvala prvá nájomná zmluva, keďže priestory Obchodného domu Dunaj sa mali búrať a na ich mieste mala vyrásť nová budova. Stavebné plány pôvodných a ďalších majiteľov obchodného domu sa ale rokmi odkladali a namiesto dvoch rokov fungovania KC Dunaj bolo dvanásť. Definitíva presťahovania sa prišla až v roku 2022. KC Dunaj si ale rýchlo našiel nový domov, dokonca len niekoľko stoviek metrov od pôvodného miesta a vlani sa presťahoval do bratislavského Prioru na Kamennom námestí.

„Zmenili sme múry a sčasti aj názov. Dunaj sme vymenili za Prior, ale duch ostal aj po trinástich rokoch rovnaký. Sme radi, že už takú dlhú dobu sme spolu na jednej vlne a spolu s návštevníkmi tvoríme nezameniteľnú atmosféru a komunitu. Niečo tak jedinečné sa nedá postaviť ani namaľovať, to musí vzniknúť,” hodnotí trinásť rokov jeden zo spoluzakladateľov a majiteľov Kácečka Ivan Pätoprstý.

Vznik unikátnej klubovej venue 

Nutnosť opustiť pôvodné priestory sa nakoniec ukázala ako výhoda. Obnovený klub s už pozmeneným názvom Kácečko získal väčšiu plochu, ktorej súčasťou je aj terasa s rozlohou tisíc metrov štvorcových. Zmenou k lepšiemu bolo aj vybudovanie dvoch sál oproti pôvodnej jednej. Svojou rozdielnou kapacitou (Veľká sála˜ má kapacitu až šesto ľudí, Malá sála˜ s kapacitou do dvesto ľudí) umožňujú organizovať rôznorodejšie typy akcií, či už je to veľký koncert, divadelné predstavenie alebo menšia diskusia a jam session. Navyše vnútorné priestorové usporiadanie oboch sál, baru a terasy dovoľujú usporiadať v tom istom čase dve podujatia v tom istom čase bez toho, aby sa navzájom rušili alebo obmedzovali návštevníkov samotného baru či terasy. Priestory Kácečka tak dovoľujú pestrejšiu dramaturgiu pri tvorbe kultúrnych a spoločenských akcií. Obrovskou výhodou do budúcna je aj fakt, že do rovnakej budovy sa presťahovali či v nej vznikli ďalšie kluby. Kamenné námestie v Bratislave sa tak môže stať veľkou kultúrnou a klubovou venue, aké poznáme zo zahraničných metropol.


Narodeninový darček od DJov – kamarátov 

Kácečko oslávi svoje narodeniny už tento štvrtok o 20.00 hod. na akcii s názvom 13 rokov spolu na jednej~. Návštevníci párty sa môžu tešiť na DJov a hudobných producentov, ktorí s Kácečkom neodmysliteľne súvisia: Beyuz, Bobsan, Lixx, Majestic Monika, Michael Priest a Vec.

Viac informácií o narodeninovej párty Kácečka nájdete na tomto linku.

Zdroj: Lukáš Grešš, Kácečko