Známa česká herečka Vilma Cibulková sa už teší na slovenských fanúšikov českého divadla. Na novom Festivale Divadlo CS sa im predvedie v hre Gedeonův uzel“, ktorá búra staré predsudky. Okrem Vilmy Cibulkovej sa v bratislavskom Ateliéri Babylon  počas piatich dní českého divadla predstavia hviezdni umelci Chantal Poullain, Anna Polívková, Zuzana Kronerová, Miroslav Etzler či Martin Kraus. V atraktívnych predstaveniach však uvidíme aj talenty mladšej generácie. Stretneme sa od  9. do 13. apríla 2018 v Ateliéri Babylon.

Vilma Cibuková už mnoho rokov svojou vhodne rozloženou prácou v divadle, filme, televízii i dabingu dokazuje, že patrí k výrazným osobnostiam českého herectva. Slovenskému publiku sa predstaví v novom predstavení „Gedeonův uzel“, ktoré sa hrá od konca minulého roka v pražskom divadle La fabrika.

Mala som česť hrať nielen v Bratislave ale aj v Košiciach, Piešťanoch a v ďalších častiach Slovenska. Podľa mojich skúseností sa publikum kdekoľvek od iných nelíši. Teda, ak máme z tých protiľahlých dosiek čo povedať. A nič nezmení fakt, že sa k vám opäť tešíme!“ neskrýva radosť Vilma Cibulková.

Divadelná hra „Gedeonův uzel“ zaznamenala veľký úspech v celých Spojených štátoch.

„Aby bola hra úspešná, musí mať nadčasové a pritom osobné aj spoločenské témy, ktoré sa stretávajú s ľuďmi pokojne v Japonsku, Mexiku, Číne alebo u nás v Európe. Reálie autorky, ktorá zaradila svoj príbeh do USA, sa líšia možno v úrovni nášho školstva, ale v myšlienkovej podstate nie,“ vraví Vilma Cibulková.

Predstavenie búra staré predsudky, čo je podľa hereckej hviezdy Vilmy Cibulkovej veľmi dôležité.

Nemusíme sa za každú cenu opierať o vážne témy. Často mávam ako herec pocit bezmocnosti, že aj krásna klasická hudba a vedľa nej desiatky vykričaných rockerov, vydrená klauniáda alebo výrečný balet naplní srdce iba desatine divákov. Predsudky netvorí žiadna doba, na ktorú by sme si mohli z celých pľúc posťažovať. Bolo by fajn aspoň vedieť, že bojujeme s niečím, čo si ako ľudia vytvárame. Zvieratá túto schopnosť nemajú, len ľudia. Akýkoľvek druh umenia možno len nabúrava presvedčenie, že len tá ich morálka, vkus a spravodlivosť sú neotrasiteľné. Ľudské predsudky nikdy nepriniesli nič dobrého. Všímam si, že sa im dobre darí v radoch konzervatívnych malomeštiakov a vyhladovaných usadlostí. Niekde proste postrácali dary pochopenia a pokory,“ konštatuje Vilma Cibulková.

Hra, ktorú fanúšikovia českého divadla uvidia prvom ročníku festivalu v Ateliéri Babylon, rieši aj problémy výchovy.

To bude vždy predmetom sporu, hoci obe strany lemujú jednu rovnakú rieku, s rovnakým pocitom zodpovednosti a poslania. Ako rodič som spoznala aj chvíle, kedy prejdete dráhou predstáv o budúcnosti svojich detí od najvyšších sto percent, cez zhadzovanie nastavených latiek, až späť na samotnú nulu. Keby nebolo vtedy otvorených učiteľov a našej dôvery, som len rodičovský outsider,“ uzatvára Vilma Cibulková.

Na prvom ročníku festivalu s názvom „Divadlo CS“ bude v Bratislave hosťovať brnenské  Divadlo Bolka Polívky a jeho predstavenie „Šest tanečních hodin v šesti týdnech“, Divadlo Letí s hrou o hanblivých s provokatívnym názvom „8GB tvrdýho porna“. V hlavnej úlohe hrá dcéra Bolka Polívku, vynikajúca a obsadzovaná herečka Anna Polívková. Divadelná spoločnosť DuEt prinesie do Bratislavy majstrovsky napísanú situačnú komédiu pod názvom  „Cravate club“, v ktorej si sviežu jazdu užijú sympatickí herci Miroslav Etzler a Martin Pechlát. Divadlo Komediograf uvedie inscenáciu „Manželství v kostce“, v ktorej autor a režisér Luboš Balák vsadil na komediálny talent Zuzany Kronerovej a Oldřicha Navrátila. Herci sa vraj vedia skvele hádať a pritom sa majú radi. Festival Divadlo CS sa vám predstaví od 9. do 13. apríla 2018 v Ateliéri Babylon v Bratislave. Kompletné informácie nájdete na  www.babylonatelier.sk.  Vstupenky sú v predaji v sieti Ticketportal.

Zdroj: Nora Krchňáková | NK Factory