107 fotografií, tri hviezdne krstné mamy a jedno MIESTO. To je originálna recesisticko-poučná publikácia s názvom MIESTO, ktorá vznikala takmer 10 rokov a obsahuje unikátne fotografie osobností z celého Česko-Slovenska. Všetky fotografie majú spoločné MIESTO – legendárne WC vo Valašskom šenku v Nitre. Knihu pokrstili v Prahe tri fenomenálne herečky Eva Holubová, Ivana Chýlková a Jana Krausová.

Unikátna a originálna kniha, ktorá sa ešte pred vydaním stala legendou! Auttori zozbierali 107 fotografii osobností z rôznych oblastí – hudba, divadlo, film, literatúra či šport, ktoré sa dali odfotiť na jednom a tom istom MIESTE. Na toalete vo Valašskom šenku, dnes Marriatchi v Nitre!

Knihu sme dávali dokopy skoro 10 rokov. Pre mňa osobne je to dôkaz, že aj z malej blbosti sa dá urobiť veľká vec, len tomu treba veriť… Nápad vznikol úplne náhodou a nečakane. Pôvodný plán bola len výstava fotografií, ale keď začali pribúdať osobnosti a naša myšlienka ich pobavila, tak sme sa rozhodli urobiť knihu. Potom sme k tomu pridali ešte texty a zrazu to vyzeralo úplne nadherne. Krásne fotky a krásne texty,“ s úsmevom hovorí autor Mišo Malicher.

Odfotiť na toalete sa dali Milan Lasica, Kuly z Desmodu, Richard Müller, Jana Kirschner, Bolek Polívka, Matej Tóth, Jiřina Bohdalová, Karel Roden, skupina HEX, Katarína Knechtová, VEC a mnohí ďalší. Každá fotografia obsahuje vetičku, myšlienku, glosu alebo citát danej osobnosti.

„Toto určite vojde do dejín. Viac ako moja fotka je to reklama na pomerne čistý hajzel. Mnohí sa budú pýtať, či som pred alebo po,“ zavtipkoval hudobník  Peter Lipa.

„Zastávka na hajzloch vo Valašskom šenku bola takmer taká rýchla ako moja pauza na toalete počas MS v Pekingu. Len v Šenku to bolo bez stresu a v útulnejšom prostredí,“ povedal atlét Matej Tóth.

V knihe sa objavia aj básne od Erika Ondrejíčka. Unikátnu publikáciu pokrstili v Prahe tri české herecké hviezdy, ktoré sa do knihy dali tiež odfotiť na legendárnom MIESTE.

„Krstili tri ženy, ktoré máme veľmi radi – Evička Holubová, Ivanka Chylková a Janka Krausova. Prvý bol v Prahe v Studiu Dva a ešte nás čaká Brno, Bratislava a Nitra. Krstov máme viac, preto lebo v knihe je celé Česko-Slovensko a my máme radi večierky,“ s úsmevom hovorí autor myšlienky Mišo Malicher.

To že je to dobrý nápad nás presvedčilo aj to, že zo všetkých oslovených ľudí odmietli len dvaja. Ostatní sa pobavili. Z knihy máme obrovskú radosť,“ dopĺňa spoluautor Peter Putz.

Autori zvažovali či ukázať ako fotografie vyzerajú a nakoniec ich zverejnili zatiaľ s červenymi hlavami, čize originálne fotografie nájdete až v knihe. Publikácia MIESTO vychádza v limitovanom náklade 1000 kusov a do voľného predaja  sa dostalo asi 700. Dá sa kúpiť v spriaznených priestoroch: Nitra CD predajňa Andante, Veľké Zálužie M art Print Gallery, Bratislava Štúdio L+S, Bratislava Galéria Michalský dvor, Brno Divadlo Bolka Polívky, Praha Studo Dva.

Zdroj: Nora Krchňáková, NK Factory
Foto: Lubomír Bafoart Drahoš