Spievankovo

Spievankovo má nový klip Kliešte. Skladbou a krásnym klipom chce poskytnúť deťom a ich rodičom veselou a názornou formou užitočné rady a informácie v oblasti obrany proti tomuto parazitovi. Pieseň vznikla z vlastnej skúsenosti hlavnej skladateľky a textárky Spievankova Márie Podhradskej.

Bojíte sa kliešťov? Vyhýbate sa prírode a tráve? Už nemusíte. Mária Podhradská sa rozhodla pomôcť vám zbaviť sa strachu, upriamiť pozornosť na túto tému a poskytnúť deťom aj rodičom viac užitočných informácií.

„Moja najmladšia dcéra Katka chodí jazdiť na kone a je to jej veľká vášeň. Na moje prekvapenie sa ešte počas zimy stalo, že prišla domov s kliešťom. A tak som sa začala viac zaujímať o túto tému a zistila som, že kliešte vyliezajú už pri piatich stupňoch Celzia a nachádzajú sa aj na ihriskách a v parkoch nezávisle od ročného obdobia, ale podľa teploty a počasia,“ vysvetľuje speváčka, skladateľka a umelecká riaditeľka Spievankova Mária Podhradská.

Pieseň a klip Kliešte má pomôcť zvládnuť strach z tohto druhu živočícha a „vyzbrojiť“ deti aj dospelých radami o prevencii.

„Minulý rok som zachytila v médiách tému zvýšeného výskytu kliešťov a s ním spojených ochorení. Tento trend sa zdá, že pokračuje aj v tomto roku. Môj manžel dokonca dvakrát prekonal boreliózu, ktorú dostal po uhryznutí kliešťom. Na postihnutom mieste kliešťa ani nenašiel, ale vznikol mu tam veľký červený fľak,“ konštatuje Mária Podhradská.


Novú pieseň Kliešte Mária zložila počas jarných prázdnin a konečnú podobu dostala v spolupráci s aranžérom a multiinštrumentalistom  Stanislavom Palúchom. Tvorbu klipu zverilo Spievankovo do rúk zohratému tímu skvelých ľudí – režisérovi Danielovi Kachútovi a kameramanovi Milanovi Michálikovi. Na tvorbe scenára spolupracovala Mária Podhradská s dvornou scenáristkou Lenkou Tomešovou. Postavu doktora Ďatla zo Spievankova si zahral Peter Szollos.

„Klip sme nakrúcali na jar na detskom ihrisku v Materskej škole Svätej Márie Magdalény v Rusovciach. Deti v klipe skutočne ležali v tráve, hrali sa, šantili na ihrisku a po skončení natáčania sme sa všetci doma poriadne poprezerali. Na moje prekvapenie moja Katka mala opäť na ruke prisatého kliešťa. A tak som jej ho podľa pravidiel správne vybrala. Po prvýkrát sa nám stalo, že boli naše „rozprávkové“ rekvizity naozaj užitočné a na ten správny účel aj použité,“ s úsmevom prezradila sympatická Mária.

Úspešný detský projekt Spievankovo sa snaží klipom prispieť k aktuálnej informačnej kampani k tejto téme.


„Prostredníctvom pesničky sme chceli milou, veselou a názornou formou poskytnúť užitočné rady a informácie. Veríme, že sa nám to podarilo a klip urobí radosť našim malým aj väčším divákom. Kliešťov sa netreba báť, aj keď nevyzerajú veľmi prívetivo. Aby sme sa vyhli riziku chorôb, ktoré často prenášajú, môže pomôcť dodržiavať jednoduché zásady. Treba si obliecť dlhé nohavice a tričká s dlhým rukávom, nohavice zakasať do ponožiek, aby kliešť nemal šancu dostať sa na kožu, prípadne použiť repelent. Ale aj nekonzumovať nepasterizované mlieko a mliečne výrobky, infikovaný kliešť totiž môže preniesť ochorenie na  pasúci sa dobytok. Vyhýbajme sa vysokej a vlhkej tráve v tieni a po pobyte v prírode si dôkladne prezrime celé telo. Kliešťa treba vytiahnuť čím skôr po prisatí. A prípadne proti ochoreniu, kliešťovej encefalitíde, existuje aj očkovanie,“ uzatvára Mária Podhradská.

 Spievankovo aktuálne pokračuje s jarným turné o hľadaní Zázračného pokladu. Tento výpravný rodinný muzikál prináša radosť deťom, ale aj rodičom. Paralelne vystupuje na turné Angličanina s vílou Nezábudkou a píšťalkou Tidlalkou. Tu sa deti zábavným spôsobom učia základy angličtiny prostredníctvom pesničiek, rytmizovania a vtipných príbehov obľúbenej píšťalky Tidlalky, ktorú stvárňuje Petra Dubayová. Stretneme sa v mestách 24.4. Nová Baňa, 26.4. Nováky, 27.4. Hurbanovo a 29.4. Poprad alebo na turné Angličanina – 18.4. Záhorská Bystrica, 22.4. Piešťany a 2.5. Bratislava.

Vstupenky nájdete na ticketportal.sk. Všetky informácie sú na spievankovo.sk. Pesničky Spievankova sú na všetkých digitálnych platformách a filmy v mobilnej aplikácií SPIEVANKOVO – ideálny spôsob, ako mať skvelú zábavu pre deti vždy po ruke.

Zdroj: Nora Krchňáková, NK Factory
Foto: Spievankovo